„Při běžných silničních policejních kontrolách se snažíme zjistit, jestli mají řidiči v pořádku lékárničky, jestli vůbec vědí, kde je v autě mají hledat. Dále se pak zaměřujeme na to, zda by si řidiči byli schopní poradit při dopravní nehodě a jestli by uměli i sami pomoci,“ řekla Eva Tučková z červeného kříže a dodala, že telefonní čísla na policii, záchrannou službu a hasiče znají obvykle všichni dotazovaní.

Prvotním impulsem k uskutečnění takovéto dopravní akce byl, jak tvrdí Tučková, stále stoupající počet dopravních nehod, při nichž si většina účastníku nevěděla rady. „Někteří základy první pomoci možná zapomněli, jiní se to nikdy ani neučili,“ sdělila.

Jak se ale policisté s oběma ženami z červeného kříže shodli, se znalostmi řidičů to zase tak špatné nebylo. „Ti, které jsme zastavili, neměli problém,“ potvrdila Helena Kostková z červeného kříže.

Většina řidičů ví i to nejzákladnější. Totiž kde mají lékárničky v autě vůbec najít. „Jen jedna paní nevěděla. Nakonec, což nás překvapilo, měli lékárničky všichni řidiči, které jsme s policisty zastavili. Bohužel, v některých případech byly prošlé. Takže jsme šoférům doporučili, aby si je vyměnili a koupili nové,“ upozornila Tučková.

Zamrzelo ji jen, že s sebou na akci neměli figurínu. „Řidiči si tedy nemohli vyzkoušet umělé dýchání a masáž srdce. Na příští akci si ji už určitě vezmeme,“ ubezpečila.