Akce přilákala také desítky příchozích z řad veřejnosti. Především žáky břeclavských škol. „Jednou už jsem podobný zásah viděl, když jsme byli na školení s dobrovolnými hasiči. Určitě bych si chtěl slaňování z vrtulníku také někdy v budoucnu vyzkoušet,“ poznamenal například Lukáš Fialka ze Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie Břeclav.

Lidé si dále mohli prohlédnout policejní auta nebo se zastavit i stanovišť dopravního inspektorátu kriminalistického technika nebo cizinecké policie. „Máme tady speciální Schengenbus, ve kterém je technika na prověřování pravosti dokladů a dokumentů. Dále je tu detektor, který za pomoci speciálních sond pomáhá vyhledávat lidi ukryté v prostorách kamionů. Máme i dron, který využíváme při pátracích akcích nebo sledování pohybu osob okolo hranic,“ vyjmenoval na místě za cizineckou policii Arnošt Kučera.

Komentovanou ukázku své práce si připravila i záchranná služba.

Více než deset zájemců si potom vyzkoušelo své dovednosti při fyzických testech. Už na jaře projevilo zájem téměř dvacet uchazečů, ale testy splnila jen malá část. „Někteří třeba nesplnili kliky. S těmi, kteří uspěli, jsme naopak zahájili přijímací řízení,“ sdělila Haraštová.

Právě kliky jsou základem testů. „I ženy musí dělat takzvané pánské kliky. Další částí je člunkový běh, motorické cvičení a pak vytrvalostní běh na tisíc metrů,“ doplnila mluvčí.