Letní měsíce, polního pychu čas. To poznal na vlastní kůži sadař z Velkých Němčic. Drzý zloděj mu totiž přes otrhal na půl tuny švestek ze sadu u Nosislavi.
Sadař zatím se sklizní otálel. A zloděj ho předběhl. Pět z jeho osmi stromů úplně očesal .„Ještě tři dny předtím se byl na stromky podívat. V sobotu večer už ale našel podstatnou část svého sadu vypleněnou,“ kroutil hlavou nad spouští v sadu mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Vykutálenost některých lapků ovoce nezná mezí. „Neváhají nám třeba prostříhat plot, aby si zašli pro jablka. Ta největší vlna krádeží ale ještě nenastala. Očekávám, že za pár týdnů bude mnohem hůře,“ láteřil vedoucí sadu firmy Zemos Velké Němčice Roman Loskot.
Obrana proti nevítaným návštěvníkům polí a sadů je podle něj složitá. „Uhlídat se to moc nedá. Ale my naštěstí spolupracujeme s bezpečnostní agenturou, která naše plodiny hlídá. Je to nezbytné,“ vysvětloval Loskot.

Policie je v mnoha případech bezmocná. I když pachatele chytne při činu, leckdy může udělit jen blokovou pokutu. „Pokud nedosáhne škoda minimálně pěti tisíc, není to trestní čin. Poslední dobou máme malých krádeží velké množství. Poškození pěstitelé dělají navíc chybu v tom, že to ani nehlásí,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová…

Více v Břeclavském Deníku ve čtvrtek 23. srpna