Moravský den nebo Karneval v ulicích? Co je lepší? Lidé budou po sobotní premiéře karnevalového veselí srovnávat. Místo loňského historického průvodu s Joštem Moravským vyrazily k zámku stoky dětí v maskách. Velkolepou show umocnily tanečnice kroutící se latinsko-americkém rytmu.

„Je to akce pro Břeclav netypická,“ přiznává na začátku programu břeclavský místostarosta Miloš Petrů. Jak ale dodává, tam, kde už se karneval konal, sklidil velký úspěch.

Na pódiu pod břeclavským zámkem se děti věnují nejrůznějším soutěžím. Hemží se to tady princeznami, piráty, míjím i přerostlého Dědečka Hříbečka z pohádky Mrazík.

Obrovské loutky

Masky se seřazují na silnici. Co nevidět vyrazí v průvodu. Jenže začíná pršet. Všichni s obavami vzhlížejí k nebi. Naštěstí je to jen přeháňka. Najednou vidím dvě příšery. Jsou to obří loutky. „Je to čert a anděl. Vevnitř jsou dva lidi. Jeden hýbe s hlavou a druhý tlačí,“ vysvětluje brigádník Tomáš Mareček, který tyčí zvedá nahoru a dolů ďáblovu levou ruku.

Dívám se kolem sebe a zatím marně hledám karnevalové tanečnice. Ukáží se? Ale ano, támhle jsou. Už pomaloučku pochodují za autem. Čtyři dívky a černoch. Začínají tančit.

Podle pohledů ve tvářích zajímají latinskoamerické rytmy zvlášť mužské obecenstvo. Aby ne. Dívky toho na sobě moc nemají a své vnady umí velmi dobře prodat. Foťáky a kamery proto nezůstávají v klidu.

Průvod pokračuje hlavní třídou směrem k nádraží. A jak na něj reagují po cestě lidé. Reakce jsou rozporuplné.

„Je to pěkné. Na průvodu se mi líbí, že je tady hodně děcek v maskách. Je dobře, že to dokázali dát dohromady ve školách,“ chválí početný průvod Petr Gajdůšek z Břeclavi. „Bude to pěkná tradice,“ dodává.

Opodál stojí dvě důchodkyně a vzrušeně diskutují. „Mě se to nelíbilo. Připadalo mi to bohužel jak První Máj. Chyběla jen mávátka. Děcka šly v průvodu a nudily se,“ hodnotí průvod starší žena. Jméno nechce říct.

Program pro děti

„Tato akce je myšlena hlavně pro rodiny s dětmi, aby oslavily konec školního roku a začátek prázdnin,“ líčí místostarosta Pe­trů.

Břeclav na Karneval v ulicích vsadila hlavně kvůli úsporám. Současné radniční garnitura lamentovala nad částkami, za které minulé vedení pořádalo Moravský den.

Akce, kterou město dříve upřednostňovalo, vyšla podle místostarosty na sedm set tisíc korun. Z toho jen historický průvod podle něj stál čtvrt milionu. Jak vysvětluje, Břeclav uspořádala karneval ve spolupráci s regionálním rádiem za mnohem nižší cenu. „Příspěvek města je zhruba 130 tisíc korun,“ říká Petrů.