Jihomoravští radní seznámili senátory a poslance s největšími investičními akcemi v regionu nebo s projektem nákupu nových vlaků za bezmála sedm miliard korun. Apelovali na ně také v oblasti rozpočtového určení daní a změny zákona. Kraj je se svým příspěvkem na osobu 5 763 korun za rok 2020 hluboko pod celostátním průměrem na jednoho obyvatele. Ten je o více než jeden a půl tisíce korun vyšší.

Následky tornáda a úklid v pondělí 28.6. v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice.
Tornádo, návrat do minulosti, den 6: fotbal mezi troskami nebo bagry v akci

Některé kraje, například Vysočina, dosahují až na dvojnásobku příjmu jižní Moravy. „Jihomoravskému kraji chybí v rozpočtu téměř dvě a půl miliardy. Dostává nejméně peněz na jednoho obyvatele při nejvyšším HDP. Čas na změnu zákona o rozpočtovém určení daní už dávno nazrál. Našim zákonodárcům jsme symbolicky rozdali sedmičkové lahve vína, kde chybí třiadvacet procent tohoto oblíbeného nápoje,“ sdělil v úterý odpoledne jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Peníze následně nedostačují na investice do školství, sociálních služeb nebo rekonstrukcí silnic a mostů, které jsou na jižní Moravě často v horším stavu než na ostatních místech. „Varování přinesl nedávno například zřícený most v Tetčicích na Brněnsku. Byl dlouhodobě v havarijním stavu a čekal na opravu,“ doplnil Grolich. Výjezdní zasedání krajské rady, tentokrát bez přítomnosti členů parlamentu, bude ve Valticích pokračovat i ve středu.