VÁŽENÍ ČTENÁŘI, NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU

Sedm let stál Jaroslav Martinek v čele místního sdružení ODS v Lednici. V polovině března ale na předsednickou funkci náhle rezignoval. Podle místopředsedkyně lednického sdružení Michaely Cibulkové kvůli nesplněnému slibu.

„Chápeme to jako výraz sebereflexe, který je u každého politika velmi žádoucí, nicméně v našich krajích řídkým jevem. Tím se uzavřela vyhrocená situace kolem dětského hřiště, která vznikla po oznámení Jaroslava Martinka, že na stavbu hřiště nemá a nebude mít schválený územní plán. Tímto se občanům Lednice hluboce omlouváme,“ komentovala dění v lednické ODS Cibulková.

S takovou interpretací svého kroku ale Martinek zásadně nesouhlasí. „Není pravda, že jsem nesplnil slib daný lidem. Stavba dětského hřiště se jen o nějakou dobu odložila. Já nemám tu moc, abych ovlivnil zákonem dané postupy a termíny,“ reagoval.

Podle něj jsou hlavním důvodem jeho rezignace názorové neshody v lednické ODS na vedení komunální politiky. „Polovina sdružení chtěla dělat tvrdší politiku, kampaň kdo s koho. My ostatní ale zastáváme názor, že slušnost není slabost. Víme, že místní politika v obci se dělá jinak než v Praze. V Lednici žijeme, vychováváme děti a chceme tady působit i nadále,“ vysvětloval Martinek.

Střet mezi jeho křídlem a oponenty vedenými Michaelou Cibulkovou skončil odchodem poloviny členů lednického sdružení. Celkem deset jich požádalo o přeregistraci do místního sdružení v Břeclavi. Úspěšně.

„Nechtěli jsme bojovat, někoho přehlasovávat. A hlavně opakovat břeclavský příklad, kdy ostré výměny názorů dvou skupin poškodily stranu. Raději jsme se rozhodli ustoupit a nechat našim bývalým kolegům možnost si to dělat po svém,“ sdělil lednický zastupitel.

Břeclavská ODS přijala uprchlíky s otevřenou náručí. „Vyslechli jsme kolegy z Lednice a rozhodli se jim vyjít vstříc. Pochopili jsme, že mají vnitřní problém, který nechtějí řešit bojem. Proto jsme jim poskytli azyl,“ řekla předsedkyně břeclavské organizace Lydie Filipová.

Díky hromadnému přestupu se počet členů ODS v Břeclavi zvýšil na třicet. „Jsme řadoví členové, nemáme žádné ambice. Chtěli jsme jen zůstat v ODS. Rádi v Břeclavi pomůžeme, ale hlavní aktivity budeme i nadále vyvíjet v domovské obci. Založili jsme občanské sdružení Okrašlovací spolek Lednice a chceme se dál věnovat tradicím a dalším aktivitám. Už to ale nebude na bázi politické strany,“ podotkl Martinek.

V obci velikosti Lednice je podle něj jenom pár lidí, kteří jsou ochotni dělat něco navíc. „Je nesmysl je ještě dělit politicky, jestli je někdo modrý nebo oranžový. Jsme rádi za každého takového člověka,“ vyjádřil svůj názor.

Novým předsedou místního sdružení ODS v Lednici se stal zástupce kastelánky lednického zámku Jindřich Říha. Místopředsedkyní zůstala Cibulková.