Díky třídění platí Martin Palát ze Znojma o sto korun méně na poplatcích za svoz odpadů. „Jsme čtyřčlenná rodina, úspora je příjemná odměna,“ podotkl muž.

Také lidem v Mikulově na Břeclavsku se vyplatí třídit odpad, ušetří až 420 korun ročně. „Problém je u bytových domů, kde může do popelnic házet různý odpad kdokoli. Proto letos investujeme dvanáct milionů z rozpočtu do šestatřiceti nových sběrných míst. Budou uzamykatelná,“ informovala mikulovská místostarostka Marie Leskovjanová.

Ilustrační foto.
Nejlépe třídí odpad v Břeclavi či Mikulově. Ledničtí získali ElektrooskaraObyvatelé tak podle ní budou mít větší šanci dosáhnout na nejvyšší možnou slevu na poplatku. „Třicet rodin v Mikulově už díky třídění platí pouze povinnou částku 180 korun,“ dodala mikulovská místostarostka.

Nový motivační systém teď navrhl pro Bořetice na Břeclavsku tamní bývalý starosta Václav Surman. „Kdo vyprodukuje polovinu průměrného množství komunálního odpadu, zaplatí jen poloviční částku z čtyřsetkorunového poplatku. Kdo naopak vyhodí dvojnásobek, zaplatí maximální sumu, kterou zákon dovoluje, kolem tisícikoruny,“ vysvětlil Surman. Bořetice jsou podle něj vysoko nad průměrem nahromaděného komunálního odpadu mezi okolními obcemi.

Ilustrační foto.
Vytříděného odpadu přibývá. Jihomoravané nejhůř dopadli v odevzdávání žárovekEfektivnější nakládání s odpady podle Surmana zmírní dopad zvyšování poplatku za skládkování, se kterým v příštích letech počítá ministerstvo životního prostředí.

Platí ho obce a firmy, úprava je má přimět k zavádění takzvaného oběhového hospodářství, kdy budou vyhozené věci lépe materiálově i energeticky využívat. „Zkušenosti z okolních států ukazují, že čím vyšší je poplatek za skládkování, tím vyšší je i míra recyklace a třídění,“ sdělil mluvčí ministerstva Marek Čihák.

Kdy změna nastane, zatím není jasné. „Pokud se zvýší poplatek za skládkování, pocítí to patrně i lidé na poplatcích,“ uvedla ředitelka svozové firmy Hantály působící na Břeclavsku Jana Krutáková.

Ilustrační foto.
Svátky na silnicích? Rizikové. Policie nasazuje víc hlídek, zaměří se na alkohol


Společnost Ekor zase sváží odpad na Hodonínsku. Podle jejího ředitele Františka Svobody je čtyřicet procent odpadu, s nímž nakládá, nevyužitelných. „Dnes se hodně tlačí na třídění, ale i s tím je problém. Některé obalové materiály nejsou recyklovatelné a z dotřiďovací linky putují stejně do spalovny,“ upozornil ředitel Ekoru.