Nedáš padesátikorunu, budeme se ti smát. Nebo skočíme až do vozíku. Takové chování zvolili podle Brigity Hubertové z čistírny oděvů v břeclavském hypermarketu Tesco lidé, kteří se při prodeji upomínkových předmětů zaštiťovali pomocí dětem postižených rakovinou.

„Nebyli seriózní. Smáli se lidem, když někdo nebyl ochotný dát požadovanou padesátikorunu. A vykřikovali tady. Bylo to dost nepříjemné,“ popisovala Hubertová chování prodejců, kteří se podle ní několikrát v posledních třech měsících objevili v průchodu za pokladnami v Tescu, kde se nachází několik obchodů a prodejních stánků.

Při jednom konfliktu šli dokonce dál. Prodejci jim zazlívali, že odrazují zákazníky, protože ti se hlasitým výjevům vyhýbali a už se nezastavovali u výloh obchodů. Mysleli jen na to, jak nejrychleji odejít. A tak zakročila žena ze stříbrnictví. „Jedna ze slečen zareagovala na její poznámku, že by se měla přemístit jinam tak, že kolemjdoucí zákaznici s dcerou řekla: Tam si nic nevybírejte, mají samé šmejdy,“ popsala Hubertová.

Rozhořčení nad nevhodným chováním neskrývala majitelka tamního stříbrnictví Alena Novotná. „Ti lidé byli přesvědčiví. Stáli tam před vánočními svátky téměř každý den od desíti do šesti hodin odpoledne. Dělali obličeje, když jim někdo odmítl dát peníze. Prosili tam a hopsali,“ vylíčila žena.

Tesco nezasáhlo

Proč někdo nezasáhl, je zatím nezodpovězená otázka. Prodavačky z několika obchodů se přitom nezávisle na sobě shodly, že různě se měnící skupinky lidí s upomínkovými předměty se skutečně pohybovaly v uličce břeclavského Tesca před svátky i po nich mnohokrát.

Jak Břeclavský deník zjistil, byly tam proti vůli společnosti Tesco, které prostory prodejcům pronajímá. Tesco dlouhodobě pomáhá neziskovému sektoru pouze prostřednictvím vlastního nadačního fondu. „S uvedenou organizací proto fond Tesco ani společnost Tesco nespolupracuje a její aktivity v břeclavském obchodě nebyly povolené. Z toho důvodu byla organizace Chance 4 Children upozorněná, aby svou sbírku neuskutečňovala v našem objektu,“ sdělila mluvčí Tesca Eva Karasová.

Prodejci drobných předmětů pracují „na sebe“ pod hlavičkou firmy Out of Round. Ta touto formou sponzoruje organizaci Chance 4 Children.„Nejedná se o veřejnou sbírku, ale prodej. Ze zisku firma Out of Round podporuje naše projekty. To co se stalo, mě hodně mrzí. Jsme samozřejmě rádi za jejich příspěvky, ale ne na úkor toho, že to bude vrhat špatné světlo na naši práci,“ poznamenal spoluzakladatel sdružení Chance 4 Children Rafal Wojas.

„S těmi, kteří pro nás tuto práci dělají, máme tvrdou smlouvu. Hlídáme si kvalitu oslovování lidí. Je důležité hlídat si etiketu a kvalitu. Pokud je to skutečně tak, s konkrétním člověkem okamžitě ukončíme spolupráci,“ nechal se slyšet jednatel společnosti Out of Round Jan Jarchovský.