Velký Dvůr je podle starosty Miroslava Nováka poslední část ve městě, která není odkanalizovaná splaškovou stokou. „Kanalizace bude napojená na čističku v Pohořelicích,“ zmínil.

Kanalizaci i s čistírnou odpadních vod plánují také v Lukovanech na Brněnsku. Trojice obyvatel však chce umístění čističky změnit. „Žalobami chtějí prodloužit termín stavby. Doufáme, že to dopadne tak, jak je v projektu. Ostatní čekají, až stavba začne,“ řekla tamní starostka Helena Palasová.

Pokud vše půjde dobře, začnou podle ní práce na podzim 2021, hotovo má být za rok nebo rok a půl.

Ilustrační foto
Zdraví pohlídá umělá inteligence. Technologie z VUT upozorní na blížící se nemoc

V co nejbližší termín výstavby kanalizace a čističky věří také v Krumvíři na Břeclavsku. „V obci jsou jímky, cítíme tlak od České inspekce životního prostředí,“ sdělil krumvířský starosta Jaroslav Komosný. Předpokládá, že stavba začne za rok. Očekává náklady asi 160 milionů korun.

Nová kanalizace 

Krumvíř (Břeclavsko)
Lukovany (Brněnsko)
Příbram na Moravě (Brněnsko)
Senorady (Brněnsko)
Šafov (Znojemsko)
Velký Dvůr (část Pohořelic, Brněnsko)

Vybudování čističky vítá třeba krumvířský vinař Josef Valihrach. „Je potřebná. Škoda, že jsme se před lety nedomluvili s Klobouky, to byla velká chyba. Už jsme ji mohli mít,“ litoval.

Stát dal letos na kvalitnější čištění odpadních vod nebo vodohospodářskou infrastrukturu sedm miliard korun. „Investice jsou v řádech desítek milionů. Menší a středně velké obce je nejsou samy schopné ze svých rozpočtů investovat. Podpora od státu je zásadní,“ odůvodnil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obce na jihu Moravy se zaměřují také na chybějící zdroje pitné vody. „Ve dvou místech jsme udělali dva vrty. Jeden se ukázal jako suchý, v druhém jsme vodu našli. Bude z něj patnáct tisíc kubíků ročně, což odpovídá asi desetině spotřebované vody,“ přiblížil starosta Olešnice na Blanensku Zdeněk Peša.

Nyní chystají nový vrt připojit k současnému vodojemu. I v tomto případě pomůže stát. „Chceme začít ještě letos. Nejpozději na jaře příštího roku budeme pít vodu v Olešnici z tohoto vrtu,“ věří Peša.