Připravuje se na něj i Dagmar Švástová z tamního městského úřadu. „Několik specialit vychází z kuchařky Meruňky na talíři, která vyšla loni. Přispělo do ní snad až třicet žen," řekla jedna z nich. Recept Švástové na vepřový bůček s meruňkami ale tentokrát bude chybět.

Oranžové plody ovšem upraví na mnoho jiných způsobů: pochoutky budou smažené, kynuté nebo míchané. „Do přípravy se zapojí kuchařky ze základní a mateřské školy nebo přímo z ekocentra. Určitě bude co ochutnávat," lákala Švástová.

Velkopavlovičtí navíc vyhlásili soutěž o nejlepší ovocný knedlík. „Budeme rádi, když se do ní zapojí i ženy z okolních obcí regionu Modré Hory," přála si Švástová.

Pestrý sobotní den začne ve Velkých Pavlovicích už hodinu před polednem. Cyklovýletem. U rozhledny Slunečná vyrazí kolaři na cestu po vinařských tratích nazvanou Horem Kolem Dolem. Účastníky delší pětadvacetiki­lometrové tratě čeká celkem pět zastávek s povídáním.

Program - sobota 5. července
11.00 Kolem Horem Dolem, cykloakce, start u rozhledny Slunečná
13.00 Velkopa­vlovické meruňkobraní v Ekocentru Trkmanka, soutěží se také o nejlepší ovocný knedlík
17.00 začíná Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy

Pozadu nezůstanou ani Velkopavlovičtí vinaři. V podvečer otevřou téměř dvacet sklepů. Až do půlnoci. „Představí vína ročníku 2013. Historicky získala největší množství medailí na zahraničních výstavách," uvedl vinař a předseda spolku Vína z Pavlovic Pavel Lacina mladší.

Již zavedená akce Víno v oranžovém má k poetickému názvu dovětek Noční otevřené sklepy. Barvu pořadatelé ctí. „Máme oranžová trička, ubrusy a podobně," zmínil vinař k akci, jejíž první ročník se konal v roce 2006.

Jak dodal, nápad organizátorů převzali někteří návštěvníci. „Jedna skupina lidí, která přijíždí na akci každý rok, nosí oranžové paruky, trička, kraťasy a sandále. Jestli jim ladí i spodní prádlo, to nevím," zasmál se při vzpomínce Lacina. Podobnost s fanoušky nizozemského týmu na právě konaném mistrovství světa ve fotbale je ale podle něj čistě náhodná…

A „sladká meruňka" na závěr? „Jako poděkování návštěvníkům děláme tematický ohňostroj. Vypukne o půlnoci u radnice," pozval za všechny předseda vinařského spolku. O atmosféra se postará Hudecká muzika Ondřeje Vinklera. Do města pojede z obcí Modrých Hor zdarma kyvadlová doprava.

Grafik Martin Otáhal o sobotní program přijde. „Rád bych se zúčastnil, ale pracovní vytížení mi to nedovolí," řekl. O meruňky však nepřijde. Jako správný Velkopavlovčan má několik stromů na zahradě.