Zdeněk Veselský z Mikulova bojuje s ochránci přírody. Důvodem je starý lom, kde zhruba deset let chová zvířata. Jeho kozy a ovce měly podle dohody spásat náletové porosty v okolí. Jenže jde o národní přírodní rezervaci a Veselský v lomu vybudoval pony ranč.

„Když tam byl pan Veselský před deseti lety vpuštěn, chtěl v lomu mít sezónní stanici pro koně a další zvířata. Jimi chtěl dělat v rezervaci jakousi péči, tedy pást je tam. O nic jiného tehdy nežádal. V dnešní době má v lomu několik nelegálních objektů. Jsou postaveny protizákonně,“ vylíčil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. Protože podle něj Veselský ochráncům přírody nevysvětlil, jaké aktivity chce vlastně v lomu provozovat, hrozí mu, že bude muset místo opustit.

„Dnes na něj musíme hledět tak, že tam provozuje protizákonnou činnost, kterou nemá ničím povolenou. A domluva s ním není žádná. Z původního režimu sezónní pastvy a údržby rezervace, která by byla snesitelná, tam dneska průběžně ubytovává lidi, poskytuje občerstvení a pořádá skupinové akce,“ argumentuje Matuška.

Veselský ale namítá, že ze zpustlého lomu, kde se už za komunismu hromadil nejrůznější odpad, vytvořil hezké místo pro lidi. „Byl to zkrátka smeťák. Chtěj jsem s tím něco smysluplného udělat. Tehdy jsem měl doma spoustu zvířat, a tak to začalo jako farma,“ vylíčil Mikulovčan.

Do lomu navozil desky, trámy a fošny, z nichž postupně vybudoval pony ranč. Přičemž, jak říká, veškeré stavby stojí na sloupech, žádná není pevně spojená se zemí. „Turisti chodili okolo a zajímali se, co se tady děje. A tehdy proti tomu nikdo nic neměl,“ popsal Veselský.

Po roce 2000 však podle něj začaly problémy. „Je to čím dál horší, chodí nás sem kontrolovat. Během roku k nám přijíždějí lidé. Ale postupně, ne naráz. Proč by tady nemohli být, odpočinout si?“ ptá se Veselský. „Stáhli jsme všechny čundráky, kteří spali na Stolové hoře a dělali tam zakázané ohně,“ diví se postoji ochránců přírody.

Matuška namítá, že ochranáři mu dnes prakticky nemají k čemu udělit další výjimku. „My se bohužel pro něj držíme litery zákona, který máme za sebou. Uvidíme, jaký to bude mít další vývoj, jestli změní své chování, nebo ne. Dnes je tam vlastně protiprávně,“ poznamenal.

Lidem z Klentnice, které Břeclavský deník oslovil, se ale činnost Veselského zamlouvá. „Když mu ranč vezmou, co tam bude? Smetisko, pochopitelně. Lidi tam budou táhat bordel, gauče, ledničky a podobně,“ podotkla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Souhlasil s ní i opodál sedící Vítězslav Toman. „Ranč je krásná věc. Mají tam zvířata, pro děcka to nemá chybu. Kdyby to zrušili, bude tam bordel jako dřív,“ uvedl.

Za rančerem stojí i klentnický starosta Roman Koprivňanský. „Je nám jasné, že vznikl problém s udělením výjimky na další působení pana Veselského v lomu, protože pravděpodobně nelze zlegalizovat tamní stavby. Situaci zkoušíme společně řešit,“ řekl.

Byť je podle něj lom v prvním pásmu ochrany, přírodu a krajinu Veselského ranč žádným způsobem nepoškozuje. „Chodí tam třeba děti z denního stacionáře na exkurzi,“ podotkl starosta, kterého spíš udivuje postoj Agentury ochrany přírody a krajiny například k budování slunečních elektráren okolo Pálavy. Ty jsou, jak říká, z kopců mnohem víc na očích, než Veselského ranč schovaný v lomu.