Vladimír Sedláček z Popic doplácí každý den při dojíždění do práce i zpátky domů na to, že vlakových spojů ubylo. A stejně tak i ostatní obyvatelé Popic a také sousedních Pouzdřan. Důvodem je zvýšení počtu spěšných vlaků, které v těchto zastávkách nezastavují.

„Jezdím až na devátou a musím říct, že spojení je horší. Problémy mám i při zpáteční cestě. Stane se mi, že buď dlouho čekám, nebo přípoj nestihnu,“ popisuje Sedláček svůj každodenní boj.

Dokonce už vytvořil dotazníky, aby zjistil, jak jsou na tom ostatní popičtí cestující. „Vrátilo se mi jich asi už čtyřicet. Vyplnila ho třeba zdravotní sestra, která jezdí do nemocnice na dvanáctihodinové směny a o víkendu se dostane domů jen po hodinu a půl dlouhém čekání,“ přiblížil Sedláček potíže jiných.

Před zavedením integrovaného dopravního systému byli podle starosty Popic Josefa Urbánka obyvatelé obce zvyklí na celkem pravidelné vlakové spoje, které jezdily zhruba každou hodinu. „Ani tehdy to nebylo ideální, ale mysleli jsme si, že hodinový tah, který jezdí po Vranovice, se s nástupem integrovaného systému prodlouží po Šakvice. Tedy až k nám. Ale není to tak, naopak nám počet spojů klesl,“ kritizoval Urbánek, který upozornil, že na integrovaný dopravní systém platí obec téměř padesát tisíc korun.

Pokud se přitom dnes chtějí lidé z Popic nebo Pouzdřan dostat přímým spojem do Brna nebo na Břeclav, jezdí jim ve všední dny vlak většinou jen každé dvě hodiny. Ostatní soupravy nevelkými zastávkami jen profrčí jako spěšné vlaky. Výjimkou jsou pouze brzké ranní spoje a přípoje od dvou do čtyř hodin odpoledne. Při využití autobusu se jim cesta v některých případech prodlouží o deset až pětadvacet minut, je dražší a ještě musí lidé jít kus cesty pěšky. Poslední přímý vlakový spoj na Brno odjíždí z Popic deset minut po osmé, z Pouzdřan o čtyři minuty později.

Lidé z Pouzdřan tak řeší stejné obtíže jako Popičtí. „Spojů máme míň a ještě se bude doprava zdražovat. Lidé třeba hodinu čekají nebo pro ně musí někdo přijet. Pokud jezdí na odpolední směnu, tak musí o hodinu dřív, protože zaměstnavatel jim samozřejmě neumožní přijet později. Nedivím se, že mnozí jsou nespokojení a raději se domlouvají a jezdí společně autem,“ řekl pouzdřanský starosta František Špringer.

Důchodkyně Anežka Sopušková dojíždí z Pouzdřan poměrně často k lékaři právě do sousedních Popic. „K lékaři jezdím v sedm hodin ráno. Pokud mě do osmi nevezme, tak tam musím čekat na vlak až do čtvrt na jedenáct. Autobus mi nejede. A ještě navíc pak musím cestovat někam pro léky,“ posteskla si sedmdesátiletá žena.