Známý architekt Josef Pleskot vytvořil návrh nového vinařského centra Sonberk, které sídlí v Popicích. Jeho stavby mohou obdivovat například návštěvníci Pražského hradu nebo zoologické zahrady v Praze.

„Bylo to pro mě zajímavé zadání. Jde o nový typ stavby, který jsem si vyzkoušel poprvé. Bavila mě také možnost zakomponovat do stavby průhled na Pálavu. Navíc všechno, co je spojené s vínem, je zábavné,“ popsal architekt Josef Pleskot.

Architekta Pleskota vybralo vedení firmy na základě studie, která se nejvíce blížila představám majitelů vinařství. „Do finále soukromého výběrového řízení postoupily projekty od čtyř prestižních architektů. Kromě Josefa Pleskota to byl autor Tančícího domu v Praze Vlado Milunič, držitel několika architektonických Grand Prix Svatopluk Sládeček a jeden z nejprestižnějších slovenských architektů Milo Herman,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka vinařství Sonberk Vladimíra Mrázová.

Nové vinařství se tak může pochlubit kromě kompletního vybavení pro zpracování hroznů a výrobu vína také vinotékou.

“Vinařství zkolaudoval stavební úřad v závěru minulého roku. Již zde pracujeme, ale veřejnosti chceme stavbu představit na konci května, až bude vše zcela hotové, včetně nevšední příjezdové cesty,“ doplnila Mrázová.

Starosta Popic Josef Urbánek je podle svých slov rád, že mají v obci takovou stavbu. „Už teď na Popice nové vinařství upozorňuje. Přispěje to i k lepší prezentaci místních vinařů. Vím o tom, že novou budovu plánuje i vinařství Gotberg, které už oslovilo mladého architekta,“ přiblížil rozvoj vinařství v obci starosta Urbánek.