Sociální demokraté před volbami naslibovali zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Lidé na tento program slyšeli a dali jim nejvíce hlasů. Teď se ale pacienti chovají, jako by žádné volby nebyly. Alespoň v Břeclavi. Než aby vyplnili darovací smlouvu, která by je zbavila odpovědnosti platit za ošetření či lůžko v nemocnici, většina lidí raději sáhne do peněženky a zaplatí.

„Dnes jsme měli trochu zmatek na recepci polikliniky. Někteří lidé si myslí, že poliklinika je totéž co nemocnice, a tedy že poplatky se u nás nehradí,“ nastínil včerejší potíže jednatel Polikliniky Břeclav Karel Klanica.

V břeclavské nemocnici bylo v pondělí více pacientů, kteří raději vydolovali patřičnou sumu z peněženky, než aby se spoléhali na krajskou dobrosrdečnost. Hejtman Michal Hašek, který se tam po poledni objevil spolu s krajským radním pro zdravotnictví Oldřichem Ryšavým, ale věří, že se to brzy změní. „Do roka se systém zažije úplně,“ hýřili oba optimismem.

První čísla z některých nemocničních oddělení ovšem na startu krajského projektu vypovídala o něčem jiném. Redaktoři Břeclavského deníku narazili v nemocnici na řadu lidí, kteří se odvolávali na zbytečné papírování a s tím spojené komplikace.

„Přestože to zní lákavě, nechat za sebe zaplatit kraj, poplatek uhradím raději sama. Nechce se mi vypisovat nějaké papíry. Možná, že kdybych neměla peníze, podepsala bych to, ale když nejsem v nouzi, radši zaplatím,“ vyjádřila například dvaadvacetiletá Jana Binková z Hrušek.

Vedení Jihomoravského kraje nenadchlo novým systémem darovacích smluv ani řadu soukromých zdravotnických zařízení, které se cítí být diskriminovány. Včetně břeclavské polikliniky. „Není vůbec žádný problém v tom, jestli poplatky ano, nebo ne. Ať je to tak, nebo tak, ale ať to platí pro všechny,“ poukázal na hlavní problém Klanica.

On osobně si nicméně nemyslí, že by důsledky zvýhodnění krajských nemocnic byly až tak hrozné, jak o nich mluví politici či píší mnozí novináři. „Spíš to bude hloupé vůči lidem. Jsou zmatení a nemají povinnost dopodrobna studovat veškeré předpisy a fígle, které si politici vymyslí, aby obešli platný zákon. Nebudu se divit, že budou naštvaní,“ poznamenal jednatel polikliniky.

Krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý ještě včera dopoledne nechtěl nastavení systému placení regulačních poplatků za pacienty hodnotit. Jak naznačil, v případě potřeby je možné ho změnit. „Pokud se vyskytnou problémy, budeme se snažit o zlepšení,“ potvrdil Ryšavý.

Jihomoravský kraj vyčlenil letos na proplácení poplatků pacientům pětasedmdesát milionů korun. „Myslím, že to bude stačit. Vycházeli jsme z loňských skutečností,“ uvedl krajský radní a zároveň břeclavský zastupitel.

Ryšavý také odmítá hlasy, že nová pravidla diskriminují pacienty jiných než krajských zdravotnických zařízení. Odvolává se při tom na stanovisko brněnského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož je všechno v pořádku.

DAGMAR FIALOVÁ