Ta se konala o víkendu už podruhé ve Starovicích. Průvodu se tam letos zúčastnilo na tři sta krojovaných.

V něm šel Záhora chvíli právě i se synem. Sám přitom oblékl kroj poprvé teprve před pár lety. „Nechodil jsem v něm odmalička jako jiní. V rodině jsme kroj neměli. Ovšem chytlo mě to natolik, že mě to nyní baví rozvíjet a vážím si lidí, kteří vypnou počítač, zahodí mobil a přijedou se bavit v kroji," vysvětluje Záhora.

Letos paradoxně přijelo do Starovic více krojovaných mimo Břeclavsko. „Například obce z Podluží nemají moc zájem se prezentovat, což mě mrzí, neboť mají opravdu krásné kroje," lituje nadšenec. A naopak vyzdvihl některé starosty, kteří si vzali podporu jejich krojů za vlastní.

Folklor a kroje, to pro něj ovšem není jenom starovická akce. Pravidelně v sezoně navštěvuje rovněž hody v okolí. „V podstatě každý víkend někam jedeme," potvrzuje jednatřicetile­tý muž.

Na podobných akcích k jihomoravské tradici „přičichl" více. „Ke kroji mě přivedli Kyjované. Je to i tím, že tam mají dlouholetou tradici. Slovácký rok je takovou folklorní Mekkou a vzor i pro starovickou akci. Koná se však každé čtyři roky a jenom pro slovácký region," mrzí Záhoru.

Cílem rodilého Hustopečana je naopak spojit jednotlivé regiony dohromady. Pomoci k tomu mají kromě Setkání přátel jižní Moravy také sociální sítě. „Narůstá díky nim zájem lidí o folklor. Také nápad na první Setkání přátel jižní Moravy vzešel více méně z komunikace v sociální komunitě I Love jižní Morava. Díky tomu, že se tam sdílí a zveřejňují fotografie, startuje zájem i v ostatních," ozřejmuje Záhora, který jinak podniká v oblasti obchodu.

Myšlenka na založení této internetové komunity jej napadla po dřívějších pracovních cestách po republice. „Chtěl jsem kamarádům ukázat, co všechno u nás na jižní Moravě máme a co se tady děje. Že tady je Pálava, vinohrady nebo právě kroje," přibližuje Záhora.

Z prvotního nápadu se vyklubalo už skoro osmdesát tisíc účastníků komunity nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.