O únosu plyšového kozla, který má odkazovat k přezdívce místních, jimž se už léta říká kozlíci, poprvé informovali správci anonymní komunity Přiznání z hodů na sociální síti Facebook. „Odcizili jsme kozla z kruháče v Rakvicích. Nevrátíme, už je náš,“ přetlumočili v pondělí ráno správci komunity, kterou na facebooku sleduje přes šestnáct tisíc lidí.

Prakticky ihned se strhla lavina reakcí. Především ze strany místních. „Uspořádáme sbírku na výkupné!“ navrhl například Tomáš Suský.

Plyšový kozlík, který dohlížel na Rakvice, nepřežil nepřízeň počasí.
Plyšový kozlík na kruháči baví Rakvice. Po dešti je z něj zmoklá hromada chlupů

A další se přidávali. „A to jsme ho ještě v neděli odpoledne obdivovali, jak tam pasuje. Vraťte ho zpátky, uličníci!“ vyzvala zase Denisa Tomková.

Prokletý kozel

Zazněly dokonce hlášky o tom, že je kozel prokletý a únosci za to tedy budou řádně pykat. Jiní lidé zase zprávě o odcizení nevěřili a žádali důkaz v podobě uříznutého prstu. Rakvičanka Lucie Bartošová připomněla, že kozla již brzy vystřídá více jak devět metrů dlouhý a přes tři a půl tuny vážící ukovaný rak. „Jsem zvědavá, jak příští rok odtáhnete toho raka,“ smála se.

Místostarosta obce Pavel Rous doufá, že se právě na výzvu o výkupném někdo chytí a kozlíka vrátí. Třeba novému rakovi mezi klepeta. „Raka necháme určitě pojistit, to jsme s kozlíkem neudělali. Ostatně nebyl v majetku obce a jeho instalace byla impulzivním aktem. Třeba se vážně únosce chytí za nos, vykašle se na výkupné a nám naopak zaplatí útrpné," smál se v nadsázce Rous.

Kovář Pavel Valášek začal ve středu brzy ráno s instalací více jak třítunového raka do středu kruhového objezdu u Rakvic na Břeclavsku.
Největší ukovaný rak na světě už hlídá Rakvice: mění barvu podle svitu slunce

Zmizení malého kozlíka zamrzelo i kováře Pavla Valáška, který ve středu ráno zahájil uprostřed kruhového objezdu instalaci raka. „Těšil jsem se, že kozlíka sundáme a rakovi ho usadíme mezi klepeta. A vyfotíme ho s tím, že jeden postupně druhého nahradil. Škoda," zamrzelo Valáška.

S plyšovým kozlem měli Rakvičtí už i plány do budoucna. „Provozovatelé dolní hospody pro něj plánovali důstojné místo, měl zamířit jako vzpomínka právě k nim. Někteří hospodští si vystavují fotky se slavnými hosty, oni by na piedestal usadili kozlíka," usmíval se starosta Rakvic Radek Průdek.