Právě on má vinařské město dál řídit jako starosta. „Lídryně lidovců Anna Režňáková bude neuvolněnou místostarostkou,“ upřesnil.

Naplnila se tak obava lídra vítězného sdružení Valtičané 2018 Aleše Hofmana, že ve městě dopadnou povolební vyjednávání podobně jako v Břeclavi. S tím rozdílem, že obě nejsilnější uskupení se sešla na jednání. „Sociální demokracie odmítla dva naše návrhy. Pan Trojan nechtěl být místostarostou. Také strany, které mají v názvu slovo demokratická, s námi odmítly spolupracovat,“ uvedl Hofman.

Trojan Deníku Rovnost potvrdil, že jeho vyjednávací tým nepřijal návrhy Valtičanů 2018. V tom prvním mělo vítězné sdružení získat křeslo starosty a Trojan se měl stát uvolněným místostarostou, druhá varianta byla v opačném gardu. „Byli jsme proti tomu, aby Valtice měly uvolněný i post místostarosty. U nás to není zvykem, jsou to rozpočtové náklady navíc,“ zdůvodnil lídr místní ČSSD.Přepřahat se tedy nebude. Rada města se jen nově rozšíří o lidovce, kteří na místo sociálních demokratů získají právě post místostarosty. Společně vládnout ale budou s křehkou většinou osmi mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Zástupci čtyřkoalice se shodli na prioritách, například na třinácti hlavních investicích a příprav projektů pro následující čtyři roky,“ doplnil Trojan s tím, že opozici nabídnou vedení finančního a kontrolního výboru.

Sdružení Valtičané 2018 vzniklo na konci loňského roku, před volbami se pak zaregistrovalo na příslušném úřadě. „Obraceli se na nás lidé, kteří chtěli změnu a lepší informovanost ze strany radnice,“ poznamenal lídr Hofman.Kandidátka pod jeho vedením získala ve volbách důvěru 31 procent voličů a pět křesel v zastupitelstvu. Sociální demokracie obdržela necelých dvaadvacet procent hlasů a má čtyři mandáty. Jak už Břeclavský deník Rovnost informoval, valtická ČSSD dosáhla nejhoršího procentuálního výsledku v komunálních volbách za posledních dvacet let.

Jedním ze žhavých předvolebních témat byl spor o podobě plánovaného projektu nové čtvrti rodinných domů v lokalitě Zadní Hyndrtál. Petici za změnu dopravního řešení v oblasti podepsalo několik stovek místních obyvatel.