Letošní medvěd už je roztrhaný na kusy. Poslanci včera schválili rozdělení necelých dvou miliard ze státního rozpočtu na drobné investiční akce, kterému přezdívají porcování medvěda. Na jižní Moravu přijde dvě stě milionů korun. Největší dotaci z celé republiky, přes třiadvacet milionů korun, dostala stejně jako minulý rok brněnská Tělovýchovná jednota Orel.

„Tato částka však nejde jen jedné organizaci, ale všem 241 jednotám Orla po celé republice. Ve skutečnosti to tedy zase tolik není,“ poznamenal starosta Orla a lidovecký poslanec Ladislav Šustr.

V brněnském Starém Lískovci zase čekali na včerejší přiklepnutí čtyřapůlmilionové dotace, aby mohla radnice začít stavět vícegenerační hřiště. „Dohromady bude stát sedm a půl milionu korun a chceme ho dokončit v roce 2010,“ popisuje projekt starosta Starého Lískovce Vladan Krásný.
Velkou radost z pětimilionové dotace měl také místostarosta brněnských Vinohrad Jiří Pustina. Základní škola v Mutěnické ulici totiž pochází z osmdesátých let a vodovodní potrubí a kanalizace školy chátrá. Nové vybavení navíc potřebuje i jídelna. „Peníze jsou pro nás skvělá zpráva. Chceme je využít už o příštích letních prázdninách,“ radoval se Pustina.

Bohutice na Znojemsku dostaly na opravu unikátního souboru čtyřiapadesáti dřevěných soch křížové cesty v životní velikosti šest milionů korun. „Za ty peníze opravíme asi čtyřicet soch. Je to velká pomoc,“ řekl starosta Bohutic Pavel Štefka. Sochy z cedrového a lipového dřeva jsou součástí poutního areálu, který začal v Bohuticích vznikat už v době první republiky.

Při rozdělování dotací uspěla i vyškovská radnice. Deset milionů použije na rozšíření domu s pečovatelskou službou. Spočítala si totiž, že za sedm let bude každý čtvrtý Vyškovan starší šedesáti let. „Musíme proto přemýšlet dopředu. Na modernizaci domu sice potřebujeme šedesát milionů korun, ale i tak je to velká pomoc,“ radoval se starosta Vyškova Petr Hájek.

Se svým „kusem medvěda“ naopak není spokojený starosta Mikulova Rostislav Koštial, který získal pětimilionovou dotaci na opravu amfiteátru. Radnice chce areál oplotit, vybavit kamerovým systémem a oživit dětským hřištěm. „Na takovou opravu by byl ale potřeba asi dvojnásobek peněz. Podle mě není systém přidělování dotací spravedlivý. Peníze nám nejdřív seberou a pak milostivě přerozdělí. Myslím, že by mělo v krajích zůstávat víc peněz,“ myslí si Koštial.

Takzvané porcování medvěda je už několik let terčem kritiky některých politologů. Vadí jim, že si tak vláda v podstatě kupuje poslance výměnou za to, že si poslanci udělají díky dotacím „dobré oko“ u voličů. Proto se letos rozdělování peněz nezúčastnili poslanci Strany zelených.
Lidovec Šustr s nimi ale nesouhlasí. „Úředník v Praze nezná konkrétní místa tak, jako poslanci, kteří odtud pocházejí. Necelé dvě miliardy navíc není žádný medvěd, ale spíš embryo,“ řekl Šustr.

Kam také půjdou peníze (v korunách)

b Orel, o. s., Brno, výstavba hřiště, údržba, provoz – 23,1 milionu
b Vyškov, rozšíření domu s pečovatelskou službou – 10 milionů
b Bors, o. s., Břeclav, Sportovně relaxační centrum – 8 milionů
b Oslavany (Brněnsko), oprava MŠ v Padochově – 7 milionů
b Miroslav (Znojemsko), vybudování šaten ZŠ – 6 milionů
b Bohutice (Znojemsko), oprava soch bohutické křížové cesty – 6 milionů
b Městská část Brno ­Vinohrady, oprava ZŠ Mutěnická – 5 milionů
b VUT Brno, rekonstrukce sportovního areálu – 5 milionů
b Hustopeče (Břeclav), chodníky a parkoviště – 5 milionů
b Zbýšov (Brněnsko), chodník v lokalitě u hřiště – 5 milionů
b Mikulov (Břeclavsko), rekonstrukce amfiteátru II. etapa – 5 milionů
b Hlohovec (Břeclavsko), zateplení a stavební úpravy ZŠ – 5 milionů
b Městská část Brno­Starý Lískovec , vícegenerační hřiště – 4,5 milionu
b FK APOS Blansko, rekonstrukce fotbalového hřiště – 4 miliony
b Kunštát (Blanensko), přestavba kulturního domu II. etapa – 4 miliony
b Centrum pro rodinu Hodonín, zvýšení kapacity – 4 miliony
b Lomnice u Tišnova (Brněnsko), rekonstrukce ZŠ – 3 miliony
b Hodonín, odbahnění a zpevnění břehů rybníku Cigánka – 3 miliony
b Bučovice (Vyškovsko), přístavba pavilonu MŠ Sovětská – 3,1 milionu
b Kunštát (Blanensko), oprava historické části ZŠ – 3 miliony
b Hrušovany u Brna, rekonstrukce domu č. p. 57 – 2,5 milionu
b Slavkov u Brna (Vyškovsko), parkoviště na sídlišti Nádražní – 2 miliony

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR