Kontroloři z krajského úřadu práce v Brně navštívili Horní Bojanovice. Důvodem se stalo prověření možného porušení smlouvy, kterou úřad s obcí uzavřel kvůli placení mezd několika lidí z jeho evidence. Ti měli pracovat pro Horní Bojanovice, někdejší místostarostka Bohdana Kaňová ale upozornila na „převelení" pracovníků na soukromé pozemky. To Kaňová dává za zlé starostovi Jiřímu Šlancarovi.

A výsledek kontroly? Tajný. Prověření nakládání s veřejnými penězi nechce úřad komentovat. „Výsledky kontrol Úřad práce České republiky s ohledem na ochranu osobních údajů třetí straně nesděluje," vzkázala mluvčí Kateřina Beránková.

Po reakci, že vzhledem k využívání veřejných peněz redakce trvá na odpovědi, uvedla, že kontrola ještě pokračuje. Bližší informace proto není možné poskytnout.

Starosta obce s přibližně šesti sty obyvateli Jiří Šlancar v úterý potvrdil, že kontroloři v Horních Bojanovicích byli. „Nemám od nich ale žádnou zprávu," sdělil. 
O jakémkoliv pochybení podle svých slov neví.

Ačkoliv výsledek kontroly zůstává zatím s otazníkem, redaktor Břeclavského deníku Rovnost mluvil s jednou z žen, na jejíž mzdu úřad práce přispíval. Jde o Alenu Zemkovou. „Bylo to tak, že pan starosta za námi přišel, že půjdeme na pole s kukuřicí. To patřilo soukromému podnikateli. Kvůli návštěvě doktora jsem tam strávila čtyři dny, ostatní týden. Nadávala jsem, že se mi to nelíbí a že je to černota," sdělila žena. S kontrolory, na jejichž verdikt čeká, však v kontaktu nebyla.

Na situaci upozorňovala také bývalá místostarostka Kaňová, která je stejně jako obyvatelka Zemková se starostou ve sporu i kvůli dalším záležitostem. Ty se v minulosti dostaly na stůl zastupitelů. Poté se Kaňová obrátila na úřady. Že jde o mstu za své odvolání z funkce, ale odmítla.

Kaňová a Šlancar v minulých komunálních volbách vedli soupeřící kandidátky. Voliči většinově upřednostnili Šlancarovu ODS. Případ Horních Bojanovic je na Břeclavsku ojedinělý. Vyplývá to alespoň z dřívějšího vyjádření ředitele břeclavské pobočky úřadu práce Lubomíra Marka.