Jako ředitel končíte. Takový verdikt si vyslechl po posledním zasedání rady města Břeclavi Zdeněk Petr. Dlouholetý šéf příspěvkové organizace Tereza, která provozuje zimní stadion, kandidoval v komunálních volbách jako lídr Pro Regionu. A skončil v opozici.

„Žádná politika v tom nebyla. Důvodem jsou výsledky interního auditu, který našel závažná pochybení v ekonomice příspěvkové organizace. Jsou takového rázu, že jsme museli sáhnout k tomuto řešení,“ vysvětlil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Podle něj Tereza například špatně pracovala s pohledávkami, které dosáhly vysokých hodnot. Navíc existovalo propojení s hokejovým klubem, na jehož reklamu měly jít statisíce. Radní také Petrovi vyčítají špatné použití rezervního fondu vůči účetní ztrátě bez souhlasu zřizovatele.

„Rozhodnutí rady akceptuji, přestože jsem schopný i písemně doložit, že k pochybením, která jsou uvedená ve výsledcích kontroly, nedošlo. Necítím se být vinen,“ reagoval Zdeněk Petr, který zatím ještě nemá nic „na papíře“. Středeční ortel radních si vyslechl v telefonu.

Také předseda sdružení Pro Region Pavel Dominik slyšel o odvolání zatím jen neoficiálně. „Když se začaly medializovat záležitosti kolem hokeje, říkal jsem si, že je to první krok k jeho odvolání. Teď se to potvrdilo. Byl to poslední bard z minulé éry a došlo i na něj,“ uvedl Dominik.

„Nevím přesně, co za tím je, žádnou oficiální zprávu auditora jsem neviděl. Rada má svaté právo kteréhokoliv šéfa příspěvkové organizace odvolat, ale cítím z toho i určitý politický podtext. Kdyby tam se děl někdo jiný, možná by k tomu nedošlo,“ zamýšlel se současný opoziční lídr.

„Interní audit, jakmile se s ním podrobně seznámíme, předáme do kontrolního i finančního výboru zastupitelstva. Tím okamžikem se stane v podstatě veřejným materiálem,“ slíbil starosta Břeclavi, který zdůraznil, že z kontroly nevyplynuly žádné indicie, že by někdo něco ukradl.

I proto by byl Ryšavý rád, kdyby Zdeněk Petr se svými zkušenostmi nadále pracoval pro břeclavský hokej. Ostatně i Terezu bude prozatím řídit. Vedením příspěvkové organizace ho rada pověřila až do doby, než z výběrového řízení vzejde jméno jeho nástupce.

„Podmínky výběrového řízení chceme dát dohromady už tento týden. Patnáctého by mohlo viset. Do konce května bude lhůta na přihlášky a pokud vše půjde podle našich představ, v červnu už by mohlo být jasné jméno nového ředitele,“ sdělil tajemník radnice Zdeněk Opálka.

„Ještě nevím, zda se do výběrového řízení přihlásím. Nechám si nějaký čas na rozmyšlenou. Každopádně bych byl rád, kdyby mi bylo umožněno tady v nějaké méně významné funkci pracovat nadále, v rámci rozvoje hokeje a zimního stadionu,“ přiznal Petr.

Podle některých členů opozičního Pro Regionu se k současnému vedení města chová možná až příliš loajálně, což mu také mnozí vyčítají.