/FOTO/ Zatímco v loni se první čápi objevili na hnízdech až koncem března, letos už majestátní poslové jara přistáli na jižní Moravě v několika lokalitách. Stálého obyvatele čapího hnízda se dočkali v Jevišovce na pomezí Břeclavska a Znojemska. „Včera se vrátil čáp z daleké cesty do svého hnízda v obci Jevišovka. Mám obrovskou radost, že let zvládl a že je opět doma,“ připojila v neděli na důkaz i fotografie na sociální síti facebook Petra Badinová.
První pozorování čápů na hnízdech jsou na Břeclavsku a Hodonínsku. Ilustrační foto 2022
|
Foto: Deník/Dagmar Sedláčková
Podle tamní starostky Boženy Bošiakové přiletěl čáp letos dříve. „Loni to bylo až třicátého března, zatím je na hnízdě sám, partnerka přilétá vždy později,“ uvedla Bošiaková.
Podle portálu birdlife.cz byli čápi pozorováni i na třech hnízdech v Lednici na Břeclavsku, v Nových Mlýnech, Brumovicích či Terezíně a Dubňanech na Hodonínsku. Na hnízda poprvé usedali v neděli devatenáctého března.
Výskyt čápů na obvyklých hnízdech mohou lidé zaznamenávat do mapy s doložením fotografie, mnohé mohou pozorovat pomocí webkamery. Tu nedávno umístili k nově vystavěnému hnízdu u řeky Svratky obyvatelé Velkých Němčic na Břeclavsku. Na jeho prvního obyvatele netrpělivě čekají.