Dveře se zde netrhnou, vytíženost je vysoká a pravidelně se tady tvoří fronty. Tak hodnotí lidé z břeclavských místních částí Poštorná a Charvátská Nová Ves provoz v pobočce České pošty v poštorenské ulici Osvobození. Tamní přepážky nahradily ty, které loni v červenci vedení podniku kvůli úsporám uzavřelo ve více jak dva kilometry vzdálené Lednické ulici.

Redakce Deníku se na místo vydala po roce znovu, aby zjistila, jak si lidé na změnu zvykli. Zamířila proto nejprve do Charvátské Nové Vsi. V budově, která patří městu, kromě zrušené pošty už od roku 2001 sídlí také pobočka městské knihovny.

„Sem tam se stává, že někdo vstoupí a diví se, že už tady pošta není. Nejsou to podle mě místní, ale spíš náhodní projíždějící, kteří si čas od času byli zvyklí tady něco vyřídit. Charvátčané jezdí spíše do města, kde si rovnou udělají i větší nákup. Zvyknout si museli, co jim taky zbylo,“ pokrčila rameny žena, která se představila jako Vlaďka.

Služby pošty podle ní využívalo i množství Lednických, kteří se zde zastavovali při cestě z práce domů. „V Lednici pošta je, ale na náměstí, kde je potíž zaparkovat. Takhle si přibrzdili, vyskočili, vyřídili si, co bylo potřeba, a upalovali domů,“ zmínila.

Poštu v Charvátské Nové Vsi uzavřou. Jako spádová má sloužit ta v ulici Osvobození v místní části Poštorná. | Video: Deník/Iva Haghofer

Nejen ona se domnívá, že v poštorenské ulici Osvobození se nyní musejí pracovnice za přepážkami pořádně otáčet. Tvoří se tam totiž údajně fronty. Klienti prý nezřídka stojí i venku. „Lidí tady bývá opravdu hodně. Někdy je to katastrofa. Třeba jako teď v pondělí. Chodím sem průměrně jednou měsíčně. Nárůst klientů z Charvátské je hodně znát,“ okomentovala zase Poštoranka Ludmila Trčková.

Zástupci radnice, kteří dlouho za zachování pobočky v Charvátské Nové Vsi u vedení České pošty orodovali, však žádné stížnosti ze strany obyvatel ani rok od jejího zrušení nezaznamenali. Deníku to řekla mluvčí města Ivana Solaříková. Žádný zásadní problém neregistrují ani z vedení České pošty, což potvrdil její mluvčí Ivo Vysoudil.

„Pobočku v Poštorné, která se stala náhradou pro obyvatele Charvátské Nové Vsi, jsme prověřovali hned asi po čtvrt roce fungování nového systému. Starosta města Svatopluk Pěček se sešel s regionálním vedením České pošty, aby vyhodnotili reálný dopad na obyvatele a to, jak nyní poštorenská pobočka funguje,“ informovala mluvčí.

Pošta v břeclavské části Charvátská Nová Ves. | Video: Deník/Iva Haghofer

Vedení města mělo obavy z jejího přetížení. „Proto jsme si od České pošty vyžádali přesná data o poskytovaných službách. Ta naopak ukázala další pokles počtu transakcí a kapacita přepážek byla využita pouze z padesáti procent,“ uvedla Solaříková.

Pokles počtu klientů, kteří navštívili všechny pošty na území republiky, zaznamenali i v centrále podniku. „Pokud porovnáme počet klientů, kteří navštívili všechny pošty v celé republice v letošním květnu s loňským květnem, došlo k jejich poklesu o více než třicet tisíc. Průměrná čekací doba klientů na pobočkách s vyvolávacím systémem, tedy Břeclav 2 a Mikulov, se v okrese Břeclav se v meziročním srovnání příliš nezměnila a pohybuje se okolo tří minut. Také průměrný počet klientů na pobočkách v okrese Břeclav zůstává v meziročním srovnání stejný, v květnu 2023 to bylo 14 480 klientů a v květnu 2024 navštívilo pobočky 14 383 klientů," srovnal Vysoudil.

Zároveň prostřednictvím Deníku klientům doporučil, aby využili možnosti se na pobočky s vyvolávacím systémem předem objednat na konkrétní čas. „Na webu postaonline.cz/rezervace nebo také v mobilní aplikaci Pošta Online si jednoduše klient vybere termín a službu, které se plánovaná návštěva týká. Rezervace je obratem potvrzena sms zprávou a e-mailem, kde klient najde rezervační kód. Ten pak při příchodu na poštu jen zadá do vyvolávacího systému a obratem jde na řadu. Objednávat se je nutné minimálně den předem. Další informace jsou k dispozici na ceskaposta.cz/rezervace," poradil mluvčí České pošty.

Obyvatele, které redakce Deníku na místě oslovila, údaje o vytíženosti pošty překvapily. „Nevěřím, že je vytíženost tak nízká. Jsou tu čtyři přepážky a většinou za nimi sedí tři úřednice. Práce mají hodně, je pocítit, že přibylo klientů. Nadávali i Charvátčané,“ podotkla Trčková.

Vytíženost zrušené pobočky v ulici U Tržiště v blízkosti synagogy byla výrazně nižší. Její uzavření proto Břeclavské tolik nebolelo. V prostorách bývalé pošty je od pondělí v provozu nový second hand. Provozovně s levným dovozovým oblečením z druhé ruky se ostatně říká trefně: Second hand na poště.

Co se týče budovy po zrušené poště v Charvátské Nové Vsi, má město zpracovaný projekt na její rekonstrukci. „Počítáme s tím, že v ní zůstane pobočka knihovny. Variant využití zvažujeme více. Na základě požadavku občanů z Charvátské Nové Vsi například jednáme s pojišťovnou VZP o tom, zda by v místě mohla vzniknout ordinace lékaře,“ nastínila Solaříková.

Částečnou náhradou jsou Břeclavským, kterých se zrušení poboček České pošty dotklo, Z-Boxy.  „Město uzavřelo dohodu se společností Zásilkovna, která automaty k odeslání a výdeji zásilek umístila hned na dvou místech. První z nich je na ulici Lednická v Charvátské Nové Vsi, druhý funguje na ulici Generála Šimka ve Staré Břeclavi,“ konkretizovala mluvčí břeclavské radnice.