Úložna České pošty v Brně jede na plné obrátky. Třídí třiašedesát tisíc nedoručených zásilek směřujících na Břeclavsko, Hodonínsko a Uherskohradišťsko, které objevili dělníci v pátek ráno na břeclavském nádraží. Dopisy jsou ve špatném stavu, proto kromě speciální čety vypomáhají další volní lidé.


Plesnivá a zaprášená korespondence neumožňuje automatické třídění. „Na selekci dopisů pracovalo i o víkendu sedm lidí z bezpečnostního odboru. Zásilky jsou ve špatném stavu, takže generální ředitel rozhodl pro urychlení povolat všechny volné kapacity z úložny v Brně,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Mravinac.


Automatické třídění podle něj vůbec nepřichází v úvahu. „Některé adresy na dopisech čtou pracovníci lupou,“ dodal Mravinac, který zatím nechtěl potvrdit zprávu o tom, že asi čtyřicet procent zásilek bylo otevřených. „Přesné číslo zatím nemáme, ale brzy bude k dispozici,“ uvedl Mravinac.


Česká pošta bude po roztřídění zásilek hledat adresáty, kteří řeknou, zda poškozené zásilky mohly obsahovat nějaké cennosti.


„Pracovníci pošty dělají audit a neotevřené zásilky odešlou adresátům. Policii zajímají ty otevřené. Dopis s oznámením a výzvou pošty zřejmě přijde i těmto lidem,“ sdělil vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.
„Ukáže se, kolik adresátů na to bude reagovat. Vnesou do případu světlo, zda jim mohla vzniknout nějaká majetková újma,“ vysvětlil Janůvka.
Vyšetřování případu bude podle něj trvat velmi dlouho. A jaký postih hrozí tomu, kdo je za poštovní aféru zodpovědný? „Pokud by se jednalo o úmyslné porušení listovního tajemství bez majetkové prospěšnosti, tak hrozí viníkovi půlroční odnětí svobody. Pokud by se jednalo o pracovníka pošty, tak jeden rok,“ uvedl Janůvka.


V případě úmyslného vykrádání zásilek hrozí pachateli i dvouleté vězení, a to pokud by se způsobená škoda vyšplhala nad pět tisíc korun. Do této částky se jedná o přestupek.
Zda podá vedení pošty nějaké trestní oznámení a kdy, nechtěl mluvčí České pošty prozradit. „Je to příliš brzo a případ je čerstvý,“ řekl pouze. Dobře informovaný zdroj blízký vedení České pošty ale Deníku prozradil, že teď čekají na výsledky policejního šetření.

„Chceme podat trestní oznámení přímo na konkrétní osobu. To uděláme až v tu chvíli, kdy k ní povedou všechny nitky,“ řekl zdroj, který si nepřál zveřejnit jméno.


Pošta kromě adresátů plánuje odškodnit také odesílatele, pokud se je podaří dohledat. „Je to logické. S nimi jsme uzavřeli smlouvu, byť jen virtuálně. Vůči nim máme zákonné povinnosti. Naproti tomu omluva adresátům je spíš otázka morální,“ vysvětlil Mravinac.

JIŘÍ ŠEVČÍK
FILIP SUŠANKA

Přečtětě si také:

Mravinac: Třídění zásilek je náročné, jsou v hodně špatném stavu

V Břeclavi zmizelo 63 tisíc dopisů