Ty jsou teď ke zhlédnutí v břeclavském Lichtenštejnském domě.

„Začal jsem je dělat až v důchodu. Jezdím hodně na kole po okolí a vždycky se u nějaké památky zastavím. Kamarádi mi říkali, že nikdy nic takového nedokážu postavit, tak jsem jim to chtěl dokázat,“ usmívá se osmašedesátiletý muž, který salety vytváří podle fotografií.

„Co dělat v důchodu? Do hospody nemůžu chodit každý den, zahradu nemám, rybaření mě nebaví. Tak jsem začal stavět,“ vysvětluje.

Všechny zmenšeniny památek vznikají u něj v kuchyni, některé jsou přitom velké i dva metry. Jako například lednický minaret. Všechny ale vypracoval bývalý naftař do nejmenšího detailu. Kapličky včetně lavic i oltářů.

„Ještě bych chtěl udělat zámeček Lány, ale ten teď majitel opravuje. Takže čekám. Chci, aby to bylo stejné jako ve skutečnosti. A chybí mi valtický zámek,“ vyjmenovává lichtenštejnské stavby, které ještě nemá.

Původně chtěl Jakub Helešic věnovat miniatury dětem do školy, aby věděly, v jakém kraji žijí. Pak jej známá přesvědčila, aby je zatím vystavil právě v Lichtenštejnském domě. Nakonec ale asi u dětí stejně skončí.

„Nad některými památkami strávím i půl roku. Prostě si tak hraju. Dělám je třeba, když prší. Měl jsem miniatury doteď doma, vlastně po celém bytě,“ přiznává s tím, že žádný salet nedělá dvakrát.

Jak dodává, na zakázku nic netvoří. „Stavím jen to, co se mi líbí. Ještě dodělávám břeclavské kapličky,“ ukazuje dřevěné domečky odložené na skříni. Chybí mu také břeclavský kostel, ale i na ten podle něj brzy dojde.

Až vyčerpá možnosti z Břeclavska, chce se vydat i do jiných částí republiky. Třeba na Šumpersko.