Břeclavský dům kultury Delta bude mít nové nájemníky. Z Herbenovy ulice se tam od pondělí nastěhuje integrační centrum Utilis pro lidi postižené jak mentálně, tak i pro ty s kombinovanými vadami.

„Už nám nestačily malé prostory ve speciální škole, kde integrační centrum sídlilo v jedné místnosti. Navíc bylo uzavřené uprosřed budovy, takže velmi nepraktické,“ vysvětlila důvody stěhování centra ředitelka Remedie Jarmila Pěčková.

Podle ní je umístění integračního centra pro postižené lidi od osmnácti let ve středu města daleko lepší. „Myslím, že mnoho lidí od návštěvy centra nyní odrazuje to, že je až ve Staré Břeclavi. Teď bude mnohem blíž jak z autobusu, tak i z vlaku,“ řekla Pěčková.

Kromě adresy změní centrum také svou náplň. „Bude tam více různých kroužků, třeba muzikoterapie, arteterapie, ubrousková technika, dramaterapie, na tu máme neslyšící dívku, která je velice šikovná,“ vyjmenovávala ředitelka.

Kromě toho se mohou klienti scházet a debatovat s pracovníky centra na různá témata. „Chystáme také čtecí aktivitu, která bude taková volnější. Bude to spíše pro ženy, protože ty zajímá spousta témat, která se nedají probírat s muži, a nikdo o tom s nimi doma ani nemluví. To budou taková posezení u čaje,“ snažila se přiblížit Pěčková. Zkrátka ale nepřijdou ani matky, které mají postiženého potomka. Pro ty Remedia připravila novou kavárnu, kam si mohou zajít popovídat s odborníky, když jejich dospělé dítě bude zrovna v kroužku.

Některé kroužky bude zatím integrační středisko zkoušet. „Budeme je opakovat ráno i odpoledne, abychom vyzkoušeli, kdy budou mít větší návštěvnost,“ sdělila ředitelka. Podrobný rozvrh najdou zájemci na dveřích centra po pravé straně nad schody do kulturního domu.

Hned v začátku chce Remedii v přestěhovaném integračním centru Utilis pomoci také nadační fond Ledňáček z Lednice. Plánuje pro něj pořídit velmi potřebný schodolez. „Jednáme s Remedií o nákupu schodolezu pro integrační středisko Utilis. Kromě Adama a Ely bychom tam mohli pomoci větší skupině hendikepovaných,“ potvrdila ředitelka Ledňáčka Svatava Rudolfová.

Remedia ale neměla prostory v kulturním domě jisté. Vlastník budovy, společnost Kulturní dům Delta Břeclav, měl na výběr ještě z dalších zájemců. „Remedia ale chtěla celý prostor, který tvoří uzavřený blok, takže to pro nás bylo jednodušší a výhodnější z hlediska nákladů,“ uvedl spolumajitel kulturního domu Vladimír Magula.

Jak řekl, v budoucnu by firma chtěla v komplexu rozšířit stávající dvoudráhový bowling na šestidráhový. A také vybudovat penzion pro asi šedesát hostů.