„Stříkat VectoBacem na larvy podle doporučení nemá význam. Nakoupili jsme postřik na vylíhnuté komáry a stříkáme jím celou obec – každou jednotlivou ulici,“ sdělil tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík. Přípravek rozprášili pracovníci specializované firmy také v amfiteátru, kde je spousta zeleně.

Tvrdoničtí zatím za první dávku postřiku uvolnili z rozpočtu zhruba dvanáct tisíc korun. Potřeba ale podle všeho budou i další peníze. To nejhorší totiž zřejmě obyvatele Tvrdonic teprve čeká. Jak starosta obce říká, odborník na komáry Oldřich Šebesta varuje, že množství komárů se ještě může zvyšovat. „Zatím je to nejhorší v lese. A komár má rádius nějakých deset kilometrů,“ říká Tesařík.

„Velice teplé počasí, které nastalo, změnilo situaci. To znamená, že vývoj komárů se značně urychlil,“ vysvětlil Šebesta.

V některých místech, kde se voda drží už delší dobu, neboť pršelo prakticky celý květen, už podle odborníka komáři vyletěli. Tam, kde se voda rozlila teprve minulý týden, jsou ještě larvy. V těchto místech se provádí postřiky, které zabezpečil Jihomoravský kraj. „Konkrétně jde o okolí Kostic a také Soutok,“ uvedl Šebesta.

Právě na Soutoku je v současné době komárů nejvíc. Jde však zejména o vzdálenější lokalitu u slovenských hranic. „Tam voda nastoupila mnohem intenzivněji a bohužel je to tam zaplavené i teď. Tahle oblast je nepřístupná, takže tam bude i problém s postřiky,“ poznamenal Šebesta s tím, že relativně lepší je situace na Pohansku. Tedy alespoň přes den, kdy se tam odborník vydal na průzkum.

Jak Šebesta říká, zvýšený výskyt pichlavého hmyzu je tentokrát i v oblastech, kde se komáři obyčejně moc nevyskytují. Na vině jsou dlouhodobé deště.

O něco lepší je situace v Lednicko-valtickém areálu. Například v Kančí oboře nedošlo k tam intenzivnímu zaplavení jako na Soutoku.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové není důvod k panice. „V devatenáctém století se Lednici říkalo Komárov. Komáři tady vždy byli, jednou o trošičku víc, jednou míň. Letos to zatím nevypadá na nějakou tragédii, že by se nedalo vyjít do parku,“ podotkla Holásková k výletům do turisty hojně navštěvovaného lednického parku.

Komáři jsou podle ní vrcholně aktivní vždy před západem slunce. Jak říká, během dne se turisté nemusejí obávat, že by se procházka v parku změnila v komáří horor.

Nicméně zvýšený výskyt komárů zejména na Podluží bude podle Šebesty trvat i v nejbližším období. Lidé by proto při pohybu v lesích měli pamatovat na nezbytné repelenty. A k Soutoku by podle odborníka neměli chodit vůbec.