VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na postřiky je vhodný čas

Břeclavsko - Předjaří je u ovocných dřevin nejvhodnějším termínem k odstranění zdrojů infekcí, a to především řezem větví se zbytky mumifikovaných plodů, hnijících plodů, odstraňováním celých poškozených letorostů nebo jejich terminálních částí, odumírajících či zcela odumřelých větví, popřípadě odstraněním hnízd přezimujících housenek.

15.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Zahrádkáři by měli odstranit i další infekční zdroje, jako jsou staré opadané listy. Problémem je přítomnost mezihostitelů v blízkosti výsadeb, na kterých probíhá část vývoje parazitických rzí, které mohou působit závažné škody zejména v extenzivních výsadbách u drobných pěstitelů.
V tomto období je také vhodné provést vizuální kontrolu výskytu živočišných škůdců, kteří přezimují ve formě vajíček nebo nymf na větvích, v trhlinách kůry a v dalších úkrytech ovocných stromů. Patří mezi ně například píďalky, mšice, mera jabloňová, mera skvrnitá, sviluška ovocná, housenky obalečů, molovka pupenová, puklice švestková, štítenka čárkovitá a štítenka zhoubná.


Podle odpočtů z několika lokalit Břeclavska provedených na pracovišti Státní rostlinolékařské správy byly v letošním roce zjištěny výskyty vyžadující ošetření u svilušky ovocné a mšic na jabloních, mery skvrnité na hrušních, puklice švestkové na slivoních a u štítenky zhoubné na jabloních, broskvoních i na hrušních.


Předjarní ošetření hubí přezimující škůdce před začátkem jejich škodlivé činnosti a vykazuje dostatečnou účinnost i na další škůdce, kteří nalétávají do sadů časně zjara, jako jsou květopas jabloňový a zobonosky.


Optimální termín ošetření proti přezimujícím škůdcům je u jádrovin od začátku rašení až stadia zeleného poupěte, u ostatních ovocných dřevin při rašení. K ošetření je možné použít olejové a s olejem kombinované insekticidy, jako například Oleoekol v 1 % koncentraci nebo Frutapon 7 E v dávce 15 až 20 litrů na hektolitr (1,5 až 2 % koncentraci), proti červcům s voskovými výpotky v 3 až 4 % koncentraci – u tohoto přípravku končí platnost povolení používání 22. prosince.


Tyto přípravky snižují mrazuvzdornost ovocných dřevin, proto se nesmí ošetřovat za mrazu ani v době očekávaných mrazů. K ošetření přezimujících škůdců u jádrovin a peckovin je možné je použít až v období, kdy je alespoň částečně vyvinutá listová plocha a při teplotách nad patnáct stupňů například Talstar 10 EC v 0,04 % koncentraci, Sumithion Super v 0,1 % koncentraci – tento přípravek je poveleno používat pouze do 25. listopadu, nebo Zolone 35 EC v 0,2 % koncentraci, u něhož končí platnost povolení používání 22. června.


Přípravek Cascade 5 EC v 0,15 % koncentraci vykazuje dobrou účinnost na svilušku ovocnou (v době líhnutí svilušky), na housenky bekyně zlatořitné, bourovce prsténčivého a píďalek (v době před kvetením), přípravek Calypso 480 SC v dávce 0,2 litru na hektolitr je účinný na obaleče, mšice, květopasa jabloňového a přípravky Sanmite 20 WP v 0,05 až 0,075 % koncentraci a Nissorun 10 WP v 0,07 % koncentraci jsou specialisty na svilušky.
Přípravek Nomolt 15 SC v 0,1 % koncentraci je možné použít u jádrovin proti housenkám obalečů, podkopníčků, bekyně, bourovce, píďalek a vykazuje také velmi dobrou účinnost i na mery.

LENKA ČAPKOVÁ

15.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohled na Břeclav z věže poštorenského kostela.

Výstupem do věže pomohou rodinám, které vyhořely

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

Dálková doprava v kraji: Více spojů do Prahy, některé až na letiště

Jižní Morava – Dálkovou dopravu využívá při pracovních cestách do Prahy pravidelně, za pohodlí a servis si raději připlatí. Nyní Jakubu Dobešovi z Březiny na Brněnsku časté jízdy usnadní nové jízdní řády dálkových dopravců. „Jsem rád, že budu mít na výběr. Nemusím se tolik časově omezovat,“ řekl.

Nahoře a pod kopcem? V Němčičkách čtyřstupňový rozdíl

Němčičky - V údivu zůstal správce lyžařského areálu v Němčičkách na Břeclavsku Jaroslav Stávek. Teploměr ukazoval v posledních dnech na sjezdovce velké teplotní rozdíly. „Dole pod kopcem se držel mráz na minus čtyřech stupních, nahoře byla nula. Také foukal silný vítr, takže z části sjezdovky nám smetl sníh,“ řekl Stávek.

Vydala své první CD. Text jedné písně je o tátovi, říká mladá zpěvačka

Starý Poddvorov /FOTOGALERIE/ - Podílela se třeba na cédéčku Jožky Šmukaře, nyní se může zpěvačka Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova na Hodonínsku pyšnit vlastním. „K jeho vydání mě hodně přiměla moje maminka, která mě ve všem podporuje. Mám hodně cédéček, kde jsem hostovala, ale kam jsem přišla, kde jsem zpívala, chodili za mnou lidé, jestli nemám svoje CD,“ prozrazuje desetinásobná vítězka soutěže na Tvrdonských národopisných slavnostech.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT