Doplatí na to hlavně starší lidé. Předseda organizace zahrádkářů v Jevišovce Michal Vago má jasno v tom, na koho nejvíc dopadne uzavření stanoviště poštovního doručovatele v obci. To skončilo s posledním lednovým dnem.

„Starší lidé většinou nemají takové možnosti, aby si vyřídili platby přes internet. Budou-li muset do Drnholce, bude to pro ně problém. Hlavně se složenkami a důchody," zamýšlel se důchodce Vago.

„Česká pošta musí reagovat na poptávku po poštovních službách," zdůvodnila zrušení stanoviště poštovního doručovatele v Jevišovce mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Doručovatelka byla lidem v Jevišovce oficiálně k dispozici v pracovní dny od osmi hodin do tři čtvrtě na devět. A ve středu od čtyř do pěti hodin odpoledne. Praxe ale vypadala jinak, pracovnice byla vůči potřebám obyvatel obce mnohem vstřícnější.

„Pošťačka byla místní, takže když někdo nemohl v oficiální hodiny, zavolal a domluvil se. A pak třeba doběhl za ní domů, kde dostal, co potřeboval," potvrdila starostka Jevišovky Božena Bošiaková.

Jak dodala, pošta byla v Jevišovce od nepaměti. Služby se ale postupně omezovaly. Nejprve to byla přepážka, pak výdejna, doručovna a naposledy už jen stanoviště poštovního doručovatele. Jeho zrušení také podle starostky zkomplikuje obyvatelům život.

„Pošťačka tu měla své místo a hodiny pro veřejnost. Lidé ji mohli předat listovní nebo peněžní zásilky, ale také si vyzvednout důchod nebo peníze ze složenek. Je to další ubírání služeb přímo v místě, řada věcí je lidem stále vzdálenější," kritizovala Bošiaková.

Například balíky už ale musí lidé z Jevišovky vozit do sousedního Drnholce delší dobu. Po posledních změnách přesto obyvatelé nevelké obce uvažují o protestní petici.

Od pondělí fungují poštovní služby v Jevišovce jen na doručení. Podobně jako například v Novém Přerově. „Ráno k nám do obce přijedou dvě pracovnice pošty z Drnholce. A od půl deváté do půl jedenácté rozvezou lidem poštu. Zájemcům vyřídí i některé další poštovní služby. Koho ale nezastihnou doma, ten si pro zásilky do vlastních rukou, důchod a podobně bude muset přijet do Drnholce," popisovala starostka.

Zřízení výdejny? Ne

Česká pošta nabídla Jevišovce zřízení poštovní výdejny v kanceláři obecního úřadu. Vedení obce to ale odmítlo. „Máme jen jednu pracovnici na všechno, nemůžeme suplovat služby České pošty. Museli bychom přijmout další pracovní sílu," argumentovala Bošiaková.

V Pasohlávkách navrhla Česká pošta od prvního února omezení otevíracích hodin pro veřejnost každý den o hodinu. Tedy o celkem pět hodin týdně. „Tam, kde je malá poptávka po poštovních službách, dochází k úpravě hodin pro veřejnost," vysvětlovala mluvčí Selicharová.

Obec ovšem na návrh odmítla přistoupit, takže vše zatím zůstalo při starém. „Teď máme poštu otevřenou tři hodiny dopoledne a hodinu odpoledne. Kdyby došlo ke zkrácení, přijdeme o jednu dopolední hodinu. Nesouhlasíme s tím. Víme, že hlavně v letní sezoně se na poště často tvoří fronty, bylo by to nedostatečné," odmítá škrty starosta turisty vyhledávané obce Tomáš Ingr.

Další jednání s Českou poštou ho čeká už ve středu.