„V pytlích byla kromě dopisů spousta stavební drtě a hlíny. Nepřesný počet vychází z toho, že pracovníci pošty vzali na začátku deset pytlů, zvážili je a připsali stejnou váhu i zbývajícím pytlům,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Víkendové a pondělní třídění zásilek podle něj znamenalo pro pracovníky úložny brněnské pošty nelehký úkol. Asistovat musel i hygienik. „Lidé pracovali celé pondělí až do jedenácti hodin v noci v rukavicích a pláštích,“ popsal Mravinac.

Zásilky z poštovních pytlů, které byly při šokujícím pátečním nálezu až vespod, dopadly nejhůř. „Jsou mokré a plesnivé. Velká část je zásadně poškozená. Z některých zásilek se nedal vyčíst odesílatel ani adresát,“ sdělil Mravinac.

Do další kategorie patří dopisy, které byly v pořádku. Mluvčí pošty nicméně zatím neupřesnil, kolik listovních zásilek bylo otevřených. „Chystáme souhrnnou zprávu, kterou dáme do médií během nejbližších dnů,“ řekl Mravinac. Jak dodal, dá se každopádně rozbít mýtus, že asi čtyřicet procent zásilek někdo otevřel.