Známá jména nechybí ani na kandidátkách dalších tradičních stran. Post v zastupitelstvu budou z předních příček obhajovat Rostislav Koštial z Mikulova či Richard Zemánek z Břeclavi. Do vyšších pater chtějí rovněž starosta Zdeněk Tesařík z Tvrdonic a místostarosta Jaroslav Válka z okresního města. Nechybí ani jméno valtického poslance Miloslava Janulíka.

Hustopečanka Potměšilová dostala nabídku již před několika měsíci. Po krátkém rozmýšlení na ni kývla. Jak tvrdí, zelenou dostala také od rodiny. „Druhé místo mě potěšilo. Mé ambice jsou dostat se za Hustopečsko do zastupitelstva. Pokud to vyjde, chci pomoci ve školství nebo kultuře," říkala Potměšilová. Radnici vede první volební období, v komunální politice se ale s pauzou pohybuje dlouhodobě. Podle svých slov dostala rovněž nabídku z hnutí STAN. Tu s poděkováním odmítla.

V případě volebního úspěchu se pro ni ve spojitosti s druhou příčkou nabízí možnost zisku křesla v radě. Nad tím ale Potměšilová zakroutila hlavou. Skloubit časově náročnější pozici se starostováním nechce.

Další ze starostů Zdeněk Tesařík zůstal v minulých volbách pod čarou. Do těch letošních půjde z komunistů v regionu jako nejvýše postavený. „Už nyní jsem v krajské komisi pro rozvoj venkova a zemědělství. Pracuji tam druhé volební období, toto by mi bylo v zastupitelstvu nejbližší," sdělil Tesařík.

Naopak až z osmého místa se bude o hlasy voličů ucházet místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka. Šéf sociálních demokratů v okresním městě to za zklamání nepovažuje. „Šlo o vnitrostranická jednání. Kandidátka je schválená demokratickým hlasováním. Není na tom co zpochybňovat," reagoval Válka. O vyšší příčku podle svých slov ani příliš nestál. „Rozhodující je pro mě práce v Břeclavi. 
S plným nasazením mohu dělat jen jednu funkci, u té druhé vím, kam už zajít nemohu," doplnil Válka.

V současném volebním období mělo Břeclavsko místo v jihomoravské radě nejprve v osobě někdejšího břeclavského místostarosty Jaroslava Parolka. Společně 
s dalšími členy ČSSD ve funkci skončil na přelomu roku. Do rady poté nastoupil jiný sociální demokrat Igor Chlup z Podivína.

Krajské volby se konají 
v říjnu. Koalici nyní tvoří ČSSD a KDU-ČSL.

Přední místa kandidátů z Břeclavska TOP 09+Žít Brno+nezávislí starostové: 2. Hana Potměšilová
ODS: 4. Rostislav Koštial
ANO: 4. Miloslav Janulík
KSČM: 6. Zdeněk Tesařík
KDU-ČSL: 6. Richard Zemánek
ČSSD: 8. Jaroslav Válka