Synovi přitom před soutěží říkal, že bude spokojený, i pokud vinařství získá třeba stříbro. „Úspěch beru s pokorou. Je to bomba," říká nadšeně Valihrach starší.

Hodnotitelům se nejvíce z 546 vzorků ze dvaatřiceti zemí zamlouvalo jeho Chardonnay ročníku 2016. „Jsme známí tím, že necháváme vína déle zrát. Bílá se snažíme lahvovat až po dvou letech. Výjimečně pustíme ven nějaké mladé víno,“ podotýká zkušený vinař.

Vinařství z Krumvíře získalo ve Francii také stříbrnou medaili za Chardonnay ročníku 2019. V soutěži se Valihrach pravidelně umisťuje do pátého místa. Úspěšnou sérii přerušil až loni, kdy jeho vína v hodnocení po delší době chyběla. Letošní radost už stihl oslavit. „Dali jsme si sklenku sektu. Symbolicky Chardonnay, se kterým jsem na soutěži uspěl před lety. Věděl jsem, že ho mám někde schovaný. Byl výborný,“ svěřuje se.

Odrůdu začal pěstovat před lety jako jeden z prvních v republice. „Sazenice jsme dovezli z Francie. Nechali jsme si udělat rozbor půdy, aby sem sazenice pasovaly. Vypadá to, že zem v této oblasti odrůdě sedí,“ povídá Valihrach.

Po roce 2000 zkusil vysadit i další tehdy nepříliš známou odrůdu Merlot a získal s tímto červeným vínem vůbec první zlatou medaili pro Českou republiku na světové výstavě.

Chardonnay je jednou z jeho nejoblíbenějších odrůd. „Celý život nejraději sahám po Sauvignonu, ale Chardonnay se postupně dostalo na druhé místo,“ připouští vinař.