128 kilometrů v hodině namísto přikázané sedmdesátky. Takovou rychlostí uháněl před několika týdny řidič po silnici vedoucí z Hodonína do Břeclavi. Tento rekordman však nebyl jediným, který si silnici I/55 spletl se závodním okruhem. Pod dálničním mostem, kde řidiče změřil radar břeclavských městských policistů, totiž nedodržuje maximální povolenou rychlost téměř nikdo.

I proto se vedení Břeclavi rozhodlo jednat. „Momentálně na této silnici projektově řešíme měření rychlosti. Nepůjde o stacionární radar, jaký se nachází například v ulici Na Valtické na výjezdu z města, ale o úsekové měření. Někteří řidiči jej důvěrně znají například z Rakouska,“ potvrdil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Měření by podle všeho mohlo odstartovat již v roce 2020. „Nyní je ještě třeba mimo jiné vypořádat i majetkové záležitosti s několika vlastníky pozemků. To abychom mohli zřídit přípojku elektřiny a položit optický kabel,“ odůvodnil mluvčí Holobrádek.

Na konci března se zde podle informací břeclavských strážníků v průběhu pouhých tří dnů staly hned dvě dopravní nehody. „Pravidelně zde během dvou až tříhodinového měření překročí nejvyšší povolenou rychlost sto padesát až dvě stě řidičů. Nezřídka se zde řidiči řítí více než stovkou,“ poznamenala mluvčí tamní městské policie Lenka Rigó.

Jak velkou administrativní zátěží bude umístění radaru pro úřad, je podle mluvčího Holobrádka výhradně v rukách řidičů. „Pokud nebudou v tomto úseku respektovat zákon, jak je tomu evidentně nyní, je jasné, že dojde k nárůstu práce úředníkům, kteří dopravní prostředky řeší,“ uvedl Holobrádek.

U přístaviště v lednickém zámeckém parku zahájili v sobotu další plavební sezonu.
Vodníci zahájili lednickou plavební sezonu

Ten zároveň i připustil, že si městská kasa vybíráním pokut přilepší. „Primárně nám však jde o bezpečnost. Měření jsme konzultovali také s dopravním inspektorátem, protože v místě dochází skutečně k vážným nehodám,“ podotkl mluvčí.

O nutnosti umístit na silnici radar je přesvědčená například i Svatava Pavková. „Silnice z Břeclavi do Hodonína je jako dálnice. Všichni tam lítají hrozně rychle. Místy je z toho čtyřproudovka a to mě štve. Jsem pro radary,“ vyjádřila se před nedávnem na toto téma na facebookových stránkách Břeclavského deníku Rovnost.

Už čtyři roky využívají mobilní radar strážníci v Moravském Krumlově. „Měříme rychlost aut jak v ulicích města a městských částech tak v šesti dalších okolních obcích, se kterými máme veřejnoprávní smlouvy. Neděláme tuto práci kvůli zisku do městské pokladny. Celkové ročně vybereme na pokutách v dopravě kolem sto padesáti tisíc korun," konstatoval šéf moravskokrumlovských strážníků Rudolf Fráňa.

Karin Adámková z MSK Břeclav.
Adámková si postup z kvalifikace pohlídala

Úsekové měření rychlosti chystají ve Znojmě. První lokalitou, kde by představitelé města chtěli tímto způsobem měřit rychlost projíždějících aut je příměstská část Kasárna. Před časem to prozradil místostarosta Jakub Malačka. „Kvůli bezpečnosti tam chceme mít kamery na vjezdu a výjezdu z Kasáren, které pak spočítají průměrnou rychlost za jízdu celým úsekem obce,“ sdělil Malačka.

Znojemští strážníci oproti tomu měří rychlost jízdy ve městě již asi rok. Kolik korun za tyto přestupky putuje do městské pokladny, není jasné. „Tuto statistiku nevedeme," konstatoval ředitel Městské policie Znojmo Ivan Budín.