Míříme po břeclavské pěší zóně k malému stánku s honosným názvem Asijské bistro. Právě ten označil jeden ze čtenářů za místo, kde příjemci sociální dávky určené pro lidi v hmotné nouzi kšeftují s poukázkami. Ty jim začalo město od února dávat místo peněz.

Naše „volavka“ Zuzana Banasiková má v kabelce deset vypůjčených padesátikorunových kupónů Ticket Service, které chce vyměnit za bankovky. Vcházíme do stánku na kraji pěší zóny. Žena vytahuje poukázky a podává je mladšímu ze dvou vietnamských prodavačů. „Dáte mi za ně peníze?“ ptá se ho na rovinu.

Vietnamec beze slova bere poukázky, přepočítává je a ukládá do pokladny. Je zřejmé, že to nedělá poprvé. Bez mrknutí oka vytahuje několik bankovek a pokládá je na pult. Leží na něm tři sta padesát korun. Sto padesát korun je překupníkův čistý zisk.

„Tak to ne, vraťte nám zpátky poukázky,“ vstupuji náhle do děje a překvapenému prodavači rázně vysvětluji, kdo jsme a proč jsme přišli.
„Já poukázky neberu, to jenom teď. Bylo to pár korun,“ snaží se zachránit situaci vyděšený Kien Tran Trung. Na provozovně má u svého jména dopsanou přezdívku Karel.

„Vezmu jenom málo, abych mohl nakoupit potraviny. Kdyby někdo přinesl víc, nepomůžu, nemám tolik peněz,“ ukazuje se zkroušeným pohledem poloprázdnou pokladnu. Dobře ví, že udělal chybu.

Podle čtenáře se v tomto stánku kšeftuje s poukázkami za tisíce. Na vlastní oči prý viděl, jak vietnamský obchodník vykoupil nejméně padesát poukázek. Je na nich přitom jasně napsáno, že se za ně dají nakupovat jen potraviny, základní hygienické potřeby, oděvy a obuv. A to ještě ne všude. Některé příjemce sociální podpory ale, jak se zdá, zajímá spíše alkohol a cigarety.

Na břeclavské radnici jsou z výsledku akce Deníku značně překvapení. „Kolik že vám to dali? Za stravenky za pět stovek tři sta padesát korun? To je skoro lichva,“ kroutí nevěřícně hlavou šéf břeclavského odboru sociálních věcí Zdeněk Janíček. Slibuje, že to nenechá jen tak.

Janíček: Poukázky nevzdáme

Mnohem tvrdší postup vůči těm, kteří zneužívají sociální dávky. To je podle vedoucího odboru sociálních věcí v Břeclavi Zdeňka Janíčka jediný možný závěr, který vyplynul ze zjištění Břeclavského deníku, jak snadno lze poukázky na základní životní potřeby vyměnit za peníze.

Překvapilo vás, jak pokus Deníku dopadl?
Ano. Někteří klienti sice při výdeji poukázek něco naznačují, ale brali jsme to jako plácnutí do vody. Budeme se muset více zaměřit na ty, kteří takto hospodaří se státními prostředky. Směňují–li poukázky za peníze, nejedná se o prostředky na hmotnou nouzi. Pak nezbude nic jiného, než jim sociální dávky odebrat.

Jakým způsobem chcete přijít na ty, kteří poukázky směňují?
Všechny poukázky jsou evidovány podle čísel. A my dobře víme, komu která čísla dáváme. Proto jsme také schopni jednoznačně identifikovat, čí poukázky se objevily na místech, kde nemají co dělat. Nebo že s nimi platí někdo jiný.

To je hodláte chytit při činu?
Je to jedna z možností. Zaměříme se na průběžné kontroly v prodejnách Albert, Tesco i dvou dalších, kde se poukázkami smí platit. Vytipujeme ale i místa, kde se s nimi má obchodovat. Naše klienty dobře známe, pohlídáme si je.

Některá města už pokusy s kupony vzdala. Neuvažujete o tom také?
Rozhodně ne. Dosavadní tři měsíce plošného vydávání poukázek potvrdily, že zvláště některým partnerkám našich klientů velmi pomohly. Na rozdíl od minulosti za tyto prostředky skutečně nakoupily potraviny. Ministr Nečas navíc chystá poukázky na všechny sociální dávky, nejenom v hmotné nouzi, jak je tomu nyní. Proto to nevzdáme.

Na jak dlouho můžete usvědčeným hříšníkům dávky odebrat?
Klidně jednou provždy. Pokud klient svým chováním prokáže, že tyto dávky vyplácené k jasným účelům nepotřebuje, odejmeme je. Nikde není napsáno, na jak dlouho.