„Zároveň také získají informaci, kde bude možné za tyto poukázky nakupovat,“ uvedlvedoucí odboru sociálních věcí břeclavské radnice Zdeněk Janíček. Zatím má radnice smlouvu se supermarketem Albert, s dalšími vyjednává. Ve hře je Billa, Lidl, Penny Market, časem i menší prodejci.
Poukázky budou vybraní klienti dostávat vždy první středu po dvacátém dni v každém měsíci. „Jsme třetí město v republice, které této zákonné možnosti využívá. Do konce roku to bude jen na zkoušku, když se to osvědčí, zavedeme výplatu poukázek i u dalších lidí,“ řekl Janíček.

Celkem podle něj příspěvek v hmotné nouzi dostává v Břeclavi a spádových obcích asi pět set obyvatel. „Nechceme se nechat odstrašit spekulacemi o tom, že by klienti s poukázkami nějak kšeftovali. Nemůžeme je přece předem takto podezírat. Hlavním cílem je omezit zneužívání státních prostředků,“ osvětlil cíl počínání radnice Janíček.
Za poukázky si sociálně slabí nebudou moci koupit cigarety ani alkohol. Doteď to tak přitom ze zkušenosti sociálních pracovníků mnozí z nich dělali. „Za zneužívání dávek chystáme příslušné sankce,“ pohrozil nepoctivcům Janíček