Těžko dojít v tom sporu k řešení.

Penzistka Ludmila Hrůzová z Břeclavi vlastní pozemek za obchodním domem Tesco, má zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních.

Žena tvrdí, že jí přes pozemek jezdí nákladní auta soukromého podnikatele Jana Gajdoše, který se s ní odmítá o stávající situaci bavit. Podnikatel nařčení zcela popírá a považuje ho za nesmyslný. Oba tvrdí, že mohou svou pravdu doložit.

Její verze. „Jde o můj pozemek, který jsem zdědila po rodičích. Pan Gajdoš jej využívá ke svému podnikání a nechce se mnou o tom mluvit. Je tam navíc plot, který odmítá zbořit. Chci pozemek prodat, potřebuji si místo proto nafotit a zkulturnit. Už si s tím ale nevím rady," posteskla si důchodkyně.

Jeho verze. „Je to nesmysl. Ona sama mi pozemek několikrát nabízela, abych si ho pronajal. Řekl jsem jí, že ho nepotřebuju a nechci. Dělala nám navíc velké problémy. Část budovy, která dříve patřila zemědělskému družstvu, stála na jejím pozemku. Museli jsme ji odstranit. Nic jejího neužívám. Naopak ona užívá můj pozemek, když jede na ten svůj," reagoval podnikatel na dotaz Břeclavského deníku.

Žena si však stojí za svým. Stopy po náklaďácích jsou podle jejích slov patrné. „Je to možné, ale žádné mé auto tamtudy nejezdí," kontroval muž.

Častá záležitost

Nedohodnou se. A z pohledu ženy je řešení v nedohlednu. Takový spor není na Břeclavsku zdaleka jediný. S podobnými problémy se břeclavští úředníci setkávají několikrát do roka.

„Řešíme sousedské spory podle paragrafu pět občanského zákoníku, pokud je tam pokojný stav. A to čtyři až pět do roka. Málokdy se však strany dohodnou, proto si spor poté přebírá odbor správních věcí a dopravy. Pokojný stav je takový, který byl účastníky dříve akceptován, ať už mlčky, nebo výslovně," uvedla za břeclavskou radnici referentka Eliška Windová.

Advokát Vítězslav Krabička se se sousedskými spory setkává pravidelně. V současné době jich podle něj přibývá.

„Je to tím, že lidé se dnes o majetek starají více, než tomu bylo v minulosti. Chtějí ho využít ve svůj prospěch. Pozorovat to lze u mnohých chat, přes jejichž zahrady nebo pozemky šlo dříve projít a běžně se tak dělo. Dnes jsou často ohraničené s nápisem soukromý pozemek," líčil Krabička.

Ačkoliv je to většinou náročné, je advokát přesvědčený, že každou roztržku lze vyřešit dohodou. „U sousedských sporů doporučuji zajít za nestranným právníkem, který nabídne kompromis. Nejhorší variantou je, když problém vygraduje násilím, což se v krajním případě může stát," dodal Krabička.