Vánoce skončily, nákupní horečka nikoli. I v obchodech na Břeclavsku se roztrhl pytel s nejrůznějšími slevami. Zvláště sezonní zboží jako zimní oblečení, sportovní potřeby nebo například dekorace se teď dají sehnat i o více než polovinu levněji.

„Slevy u nás dosahují až sedmdesáti procent. Ve výprodeji nabízíme dámské i pánské oblečení, ale také bižuterii, obuv a další doplňky," vyjmenovala manažerka břeclavského obchodu s módou Gate Zuzana Vláčilová a doplnila, že zvýhodněná nabídka potrvá až do konce ledna.

To v další břeclavské prodejně s oblečením Takko mají poloviční ceny na vybrané zboží jen do konce roku.

V Lidlu odstartovaly výprodeje v pátek. Týkají se hlavně spotřebního zboží, věcí pro domácnost, kuchyni, dílnu nebo sportovního vybavení.

Povánoční výprodej sezonního zboží, jako je obuv, textil či sportovní potřeby, zahájili od pátku také v hypermarketech Albert. „Vybrané zboží je možné nakoupit až se sedmdesátiprocentní slevou," sdělila mluvčí obchodního řetězce Judita Urbánková.

Nižší cenu až o devětačtyřicet procent hlásí obrovské cedule u břeclavského Okay Elektra. Podobné plakáty teď visí téměř všude.

Na povánoční slevy se chystají často lidé, kteří pod stromečkem našli dárkové poukazy nebo obálku s penězi.

Potvrzuje to i Lenka Mašlíková, která se v pátek vydala na nákupy s dcerami. „Dcery si stejně přejí k Vánocům hlavně oblečení nebo kabelky. Máme v posledních letech tradici, že dostanou peníze do obálky a za ty si mohou vybrat, co se jim líbí," řekla žena.

Široká škála televizorů různých typů, ale i praček, chladniček nebo elektroniky. To vše nabízejí od včerejška i na Břeclavsku se slevami v prodejnách elektra Euronics. „Na všech prodejnách máme ve slevách stejné zboží. Ve výprodeji jsou třeba dotykové tablety, vysavače, LED televizory, chladničky nebo kávovary," podotkla Jana Holoubková z řetězce s elektro zbožím.

Jinde zlevnili už dříve. „Slevy na sportovní oblečení a doplňky jsme na rozdíl od loňska dělali už před Vánocemi. Pohybují se obvykle v rozmezí dvaceti až třiceti procent," informovala například prodavačka Lenka Bačová z břeclavského HZH sportu.

To v hračkářství U Macouna v centru Břeclavi tvrdí, že slevy nabízejí celoročně. „Bývají skoro na všechno od stavebnic přes plyšové hračky až po panenky," uvedla prodavačka Jana Klimovičová s tím, že po Vánocích se nanejvýš mění zlevněný sortiment.

V obuvi Deichmann mají padesátiprocentní slevy už dva týdny. „Ode dneška chystáme další. Půjde o sezonní výprodej na vybrané modely. Převažovat budou dvaceti až třicetiprocentní slevy," řekla v pátek zástupkyně vedoucí prodejny v Břeclavi Jana Malá.

O padesát a třicet procent nižší ceny na vybranou obuv hlásí také břeclavský Baťa.

Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová ovšem upozorňuje, ať se nakupující nedají na první pohled vysokými slevami oklamat a zboží nejprve důkladně prozkoumají.

„Prodávající někdy ceny zveličují, uvádějí různé ceny v regálech a u pokladen, zboží bývá špatně označené, jsou slibované vyšší slevy, než jaké jsou ve skutečnosti poskytované, zlevněné je levnější zboží, dražší ne a tak podobně. Dále dochází například k přelepování cen či k nalákání spotřebitele reklamou do obchodu, kde zlevněné zboží vůbec nebylo nebo jen v malém množství, a tím pádem se velmi rychle vyprodalo," popsala „fígle" obchodníků Mazalová.