Rychlé tání sněhu či vytrvalé lijáky. Hrozby, které mohou zvednout hladiny řek. Obce jsou bezmocné. Záleží na tom, jak rychle stát uvolní peníze na vybudování protipovodňových opatření.

„Zatím máme zpracovanou studii a čekáme na peníze z ministerstva zemědělství,“ řekl starosta Jevišovky Michal Vago. U obce zatím Povodí Moravy částečně spravilo pravý břeh řeky Jevišovky a vyčistilo odvodňovací kanál.
„Mysleli jsme, že se podaří opravit hráz kolem obce a dojde i na další opatření. Zatím se ale nic neděje. Máme strach. Na jaře nás může velká voda znovu ohrozit,“ bojí se Vago.

V Jevišovce loni bojovali s povodní hned třikrát. Aby k něčemu podobnému už nemohlo dojít, museli pro všechna postižená místa vypracovat studie. Jejích podobu má nyní posoudit expert.

„Navrhované studie mohly obce předkládat do konce letošního března, další termín je do konce listopadu. Expert posoudí, co je žádoucí, a na základě toho pak opatření zařadí nebo nezařadí do programu,“ vysvětlil ředitel závodu Dyje společnosti Povodí Moravy Stanislav Vojtek.
„Protipovodňová opatření z dotačního programu je běh na dlouhou trať. Podle mého názoru se s tím nezačne příští rok. Když to půjde hodně dobře, tak v roce 2009,“ myslí si vedoucí odboru životního prostředí na břeclavské radnici Vilém Vyhnálek. „Spěcháme jako všichni. Studii už máme zpracovanou, chybí ale stanovisko Povodí Moravy,“ doda.
Město Břeclav vyčlenilo na dokumentaci pro územní řízení devět set tisíc korun. Dalšího půl milionu korun poskytl Jihomoravský kraj. Podmínkou však je využití peněz do konce července 2008…

Více v Břeclavském deníku v pondělí 12. listopadu