Nemá ani dvacet centimetrů, dožívá se sotva pěti let, přesto působí starostům několika obcí na Břeclavsku a Brněnsku velké problémy. Chráněná kaprovitá ryba hrouzek běloploutvý žije velmi vzácně ve třech velkých populacích 
v České republice. Včetně úseku meandrů řeky Jihlavy mezi Novými Bránicemi a Cvrčovicemi. Od nového roku se má objevit na seznamu evropsky významných lokalit.

S nápadem přišlo ministerstvo životního prostředí, které už poslalo návrh dalším ministerstvům k připomínkám. „Podle podmínek Evropské komise musíme do ledna zařadit požadované lokality na seznam. Jinak hrozí, že přijdeme o evropské dotace na ochranu přírody a krajiny," objasnila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Na seznam má nově přibýt třináct míst v Jihomoravském kraji. Proti zařazení meandrů už dřív protestovali starostové dotčených obcí. „Pokud lokalitu zařadí na seznam, čištění břehů a stavba protipovodňových opatření bude složitější. Nepoužívá se selský rozum," zlobí se starosta Nových Bránic Zdeněk Kališ.

Pohořelické ne

Hrozbou povodní argumentují také v Pohořelicích, odkud před časem protest proti zařazení na seznam vzešel. „Nemůžeme místo chránit do té míry, že si necháme zaplavit obce. A ještě se u toho dmout pýchou, že máme hrouzka, kterého rybáři využívají jako návnadu na dravé druhy," uvedl místostarosta Pohořelic, kde se budování protipovodňových opatření právě nyní chystá, Miroslav Novák. Dodal, že starostové spolupracují s Povodím Moravy.

Také státní podnik považuje ochranu lokality za nevhodnou. „Hrouzek je už chráněný ve čtyřech jiných lokalitách na Moravě," argumentovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle zástupců Agentury ochrany přírody a krajiny ale není důvod lokality z návrhů vyřadit. Tvrdí, že stavět protipovodňové zábrany lze. „V případě zásahu do toku je to problém, ale například odsazení hráze je možné vyjednat," vysvětlil Petr Slavík z agentury.

Také rybáři tvrdí, že ochrana je důležitá. „Se zařazením do evropsky významných lokalit se pojí omezení, ale dobrý rybář s ním musí souhlasit, protože je krásné, že se někde vyskytují vzácnější ryby," myslí si Petr Sedlák z rybářského svazu v Pohořelicích.

Na seznamu se má nově objevit také Kobylská skála zvedající se nad údolní nivou říčky Trkmanky, kde rostou panonské sprašové stepní trávníky. „Dění v obci ani s ohledem na využití sousedních pozemků by to nemělo nijak zvlášť ovlivnit," reagoval starosta Kobylí Jaroslav Tesák.