Až v pátek zasedne zastupitelstvo v Přibicích, dojde nejspíš na hlasitou výměnu názorů. Důvodem je zákulisní dohoda politických stran, které po opakovaných volbách hledají společnou cestu, jak v obci vládnout. A pravděpodobně se obejdou bez vítězného uskupení Za rozvoj Přibic. Přestože kandidátka vedená Miroslavem Effenbergerem získala čtyřiatřicet procent hlasů, skončí v opozici.

„Situace se mění každým dnem. Nejspíš ale vše dopadne jako po minulých volbách. Vítěz se nikam nedostane,” potvrdil Effenberger.

Koaliční křesla tak podle informací Břeclavského deníku obsadí lidé z Občanské demokratické strany a nezávislí Za soudržnost Přibic a Pořádek a právo. S kandidáty Za rozvoj Přibic usedne v opozici i zástupce uskupení Pro Přibice.

„Koaliční dohoda už je na světě, i když se ještě dolaďuje. Po počátečním rozpačitém přešlapování a přetahování kdo z koho, jsme se nakonec na společném programu dohodli poměrně rychle,“ sdělil v úterý bývalý starosta František Stankovič (ODS).

Noví partneři dají v jedenáctičlenném zastupitelstvu dohromady šest křesel. „Máme velmi podobné programy. A při jednáních vyšlo najevo, že máme i hodně stejných názorů,“ řekl Stankovič.

Starosta? Dohoda hotová

Jak prozradil, budoucí spojenci už se dohodli i na jménu nového starosty Přibic. „Kdo bude starosta, už se ví, ale zatím to necháme pod pokličkou. Nechci mluvit bez koaličních partnerů, to by nebylo fér,“ argumentoval exstarosta, který prvním mužem obce určitě nebude. A to i navzdory tomu, že v nedávných volbách dostal coby kandidát nejvíce hlasů ze všech.

„Dodržím to, co jsem si předsevzal už v nemocnici, totiž že nepřijmu žádnou vedoucí funkci. Chci uklidnit vášně, proto odcházím. Zastupitelem ale zůstanu, dostal jsem silný mandát a své voliče nehodlám zklamat,“ zdůraznil Stankovič.

Klíčovým mužem pátečního hlasování se pravděpodobně stane Jan Čábelka, který v zastupitelstvu nahradí překvapivě odstupujícího Iva Procházku, jediného zvoleného zástupce za Pořádek a právo. Pokud by se totiž nakonec rozhodl přejít do tábora vítězné partaje, jíž podporuje i uskupení Pro Přibice, koaliční poměry se otočí.

„Lze říct, že nyní drží obec v šachu,” přikývl lídr Pro Přibice Karel Kratochvíl.

Procházkovo odstoupení bude mít navíc dohru u soudu. Stankovič totiž hodlá podat žalobu kvůli nařčení, že odstupujícímu muži nabídl za toto rozhodnutí peníze. „Nic jsem mu nedal. Je to čistá pomluva. Nenechám na sobě štípat dříví. I některé útoky na mou osobu na internetu hodlám řešit právní cestou,“dodal bývalý starosta obce, v níž žije něco přes tisíc lidí.

Zastupitelstvo se rozpadlo v březnu poté, co zastupitelé ze dvou koaličních kandidátek rezignovali. Stankovičův někdejší zástupce Effenberg starostu vinil ze špatného hospodaření. „Troufám si tvrdit, že ani tentokrát koalice nevydrží dlouho. Lidé budou nespokojení, že v ní chybí strana, kterou volila třetina z nich,” předpověděl Effenberger.

MICHAL ŠUPÁLEK
LUKÁŠ IVÁNEK