V každém novém rodinném domě bude jeden hasicí přístroj a požární hlásič. To nařizuje nová vyhláška, která již brzy vejde v platnost. Břeclavský vyšetřovatel příčin požáru Svatopluk Pěček si od nové vyhlášky slibuje méně požárů a škod, které by oheň způsobil.

„Teď je to tak, že v rodinných domech hasicí přístroj být nemusí, jenom v garážích. Podle nové vyhlášky musí být hasicí přístroj v domech, které získají stavební povolení po prvním červenci. Povinné budou i požární hlásiče, které reagují na kouř,“ přiblížil změny v nové vyhlášce.

Pro byty a bytové domy zůstává zatím všechno při starém. „Hasicí přístroje musí být ve společných prostorách, to znamená ve sklepech. Pro obyvatele bytů se novou vyhláškou nic nemění,“ řekl.

Svatopluk Pěček také vysvětlil, jak může pomoct požární hlásič v domě. „Když vypukne požár domu, lidé v něm neuhoří, ale udusí se kouřem. Právě tomu zabrání hlásič. Ten zareaguje na kouř a začne vydávat zvukový signál, který na oheň obyvatele upozorní, a ti mohou začít sami hasit,“ vysvětlil.

Nová vyhláška povede k tomu, že se bude kontrolovat, zda majitelé nových domů opravdu přístroje vlastní. „Kontrola proběhne při kolaudaci rodinného domu. Tu dělá stavební úřad sám, my se na ní nijak nepodílíme. Hasiči začnou chybějící přístroje řešit, až kdyby v domě došlo k požáru,“ dodal Pěček.

Podle jeho slov se najdou lidé, kteří si budou chtít před kolaudací hasicí přístroj jen půjčit. „Nebezpečí, že si přístroj nekoupí, ale půjčí, tu samozřejmě hrozí. Pokud ale bude stavební úřad požadovat doklad o koupi, a ten bude třeba dva roky starý, je jasné, že něco není v pořádku. Lidé by si ale měli uvědomit, že jde o jejich bezpečnost,“ řekl.

Vyšetřovatel si vzpomenul i na konkrétní případ, kdy minimax pomohl. „Nedávno se nám stalo, že začal v bytě hořet plynový kotel. Paní, která tam bydlela, měla doma hasicí přístroj a sama požár uhasila. Kdyby ho neměla, oheň by se rozšířil a škody by byly mnohem větší,“ uvedl.

Svatopluk Pěček je tedy pro novou vyhlášku. „Určitě je to dobrá věc. V severských zemích mají tuto povinnost už roky a osvědčilo se to. Díky hlásičům a hasicím přístrojům budou jistě menší požáry a škody. Když člověk zjistí, že hoří, zavolá hasiče, a než přijedou, může hasit vlastními silami,“ uzavřel.

Zdeňka Savarová