Celá obnova vyjde na sedmdesát milionů korun a měla by trvat šest let. Podle místostarostky začnou letos technici na sídlišti v Mikulově.

Už na přelomu roku ale město využilo dotaci jeden milion korun k první modernizaci osvětlení ve třech ulicích. „Vybrali jsme ty, kde se daly z technického hlediska vyměnit jen vrchní části starých světel za LED. Dodavatelská firma ještě vše dolaďuje, aby světla nesvítila lidem do bytů. Už nyní je vidět, že tato světla mají významnou úsporu elektrické energie,“ vysvětlila Leskovjanová.

Jen za údržbu osvětlení Mikulov loni zaplatil přes půl milionu. Účet za elektřinu byl ještě dvakrát vyšší.

Osvětlení v Břeclavi? Za zenitem

Na mnohem náročnější obměnu se chystají v Břeclavi. Problémy s tamními lampami se táhnou již roky. „Ve městě je zhruba 2 800 světelných bodů, mnohé jsou už za zenitem,“ uvedl nedávno mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Podle něj je pravděpodobná postupná obnova osvětlení. „Odhad nákladů na celkovou rekonstrukci se podle rozsahu prací pohybuje mezi šedesáti a 120 miliony korun,“ vyčíslil.

V Hustopečích vsadili na moderní technologie již před osmi lety. Rekonstrukci a provoz osvětlení svěřili na deset let společnosti ČEZ, která ve většině ulic města nainstalovala v tu dobu jako první obci v republice dálkový systém Telea. „Technologie umožnila online sledovat a řídit celý systém veřejného osvětlení,“ vysvětlil místostarosta města Bořivoj Švásta.

Firma ještě tehdy nevyužila LED světla, nyní je už ale Hustopečští dosazují výhradně. „Lamp osvětlení je k výměně ještě spousta,“ okomentoval na Facebooku města třeba Erik Zechmeister.

Úsporné veřejné osvětlení mají už třeba v Hlohovci nebo Lanžhotě. Zapojili se do projektu Smart City – „chytrého města“, společnosti E.on. „V obci Hlohovec se po rekonstrukci veřejného osvětlení v ulicích aktuálně připravuje další etapa. Tentokrát v tamních sklepech. V Lanžhotě je momentálně v přípravě druhá etapa výměny veřejného osvětlení,“ uvedla v úterý vedoucí komunikace energetické společnosti Martina Slavíková.

Podle ní nová LED světla obcím pomohou ušetřit kolem padesáti procent elektrické energie oproti původním nákladům. „Moderní světla jsou navíc velmi spolehlivá, takže ještě můžeme přičíst významnou úsporu za údržbu,“ dodala Slavíková.

Milionové zakázky si obce dobře rozmýšlejí. Špatnou zkušenost mají v Hodoníně, kde už téměř čtyři roky nemohou uzavřít novou smlouvu s firmou na provoz a údržbu veřejného osvětlení. Tendr totiž napadli někteří ze zájemců o zakázku, o jeho pokračování rozhodl až antimonopolní úřad.