„Teď jsme v první fázi, kdy probíhají výkopové práce, přípravy pro patky, které ponesou zastřešení sběrného dvora. Takže jsme prakticky na začátku," popsal změny pro tamní zpravodaj vedoucí Městských služeb Hustopeče Ivan Chrastina.

Hustopečští plánovali práce už od roku 2012. Cílem je vyřešit nakládání s biologickým odpadem, zmodernizovat celý areál a snížit náklady pro městskou pokladnu i peněženky obyvatel.

Ústřední novinkou se stanou nová místa pro kontejnery, které budou stát po obvodu sběrného dvoru. Uprostřed tak vznikne dostatečně velký prostor, aby se řidiči mohli otáčet s auty bez výrazných problémů. Kontejnery budou zastřešené. „Nebudeme tak vozit a platit za vodu, která v kontejnerech vždycky byla. Navíc vzniknou nové kóje na biologicky rozložitelný odpad, s kterým budeme dál pracovat," sdělil místostarosta Libor Sadílek.

Cesta bioodpadu skončí v kompostárně ve Velkých Pavlovicích. Hustopečští poté na oplátku dostanou zpět zpracovanou zeminu. Poměr? Například za tisíc tun bioodpadu dostane město tisíc tun zeminy. „Abychom s odpadem dokázali efektivně pracovat, součástí projektu je i dodávka nového svozového auta, devíti kontejnerů a nového mobilního štěpkovače," doplnil místostarosta.

Práce za pět milionů korun, z nichž město zaplatí deset procent a zbytek uhradí díky dotaci, potrvají dva měsíce. Návratnost investice se podle Sadílka pohybuje kolem dvou let.