Důchodkyně a s ní téměř každý obyvatel Novosedel se tedy dočkali. Po šesti letech příprav a vyplňování formulářů, začaly v obci práce, které v budoucnu zamezí škodám po rozlité řece Dyji.

„Dívala jsem se, že se něco děje. Už jsem pomalu ani nevěřila, že tady hráz bude. Přiznám se, že bydlím na kopci a voda mě přímo neohrozí, ale třeba u nádraží je situace daleko horší,” říká žena, jež však odmítá uvést celé jméno.

Při povodních v roce 2006 rozlévající se voda napáchala škody za miliony korun. Starosta Novosedel František Trefilík tvrdí, že na výstavbě hráze pracují od doby, co voda z obce zase zmizela. Kvůli administrativním průtahům ale dělníci mohli začít až v úvodu listopadu letošního roku.

„Samotného mě mrzí, že se čas tak natáhl. Došlo k tomu ale zejména kvůli výběrovým řízením na společnost, která hráz postaví. To první napadla firma, která v něm skončila druhá. Nakonec proto došlo na další a než byl znám vítěz, uplynuly dva roky,” líčí Trefilík. Původní předpoklady, že hráz přijde státní pokladnu na třiatřicet milionů korun, byly přehnané. Díky opakovanému hledání ideální stavební společnosti klesla částka na méně než polovinu.

„Hráz bude dlouhá přes šestnáct set metrů a ochrání obec z jižní strany, kde je vodou nejzranitelnější,” říká starosta. Ať už bude jaro jakkoliv deštivé, Novosedelští by mohli být konečně v klidu. Podle předpokladů, by hráz měla být hotová v dubnu příštího roku. Ochránit od vody z Dyje a tamního potoka má zejména nádraží, školku a rodinné domky. V konečné podobě bude hráz vysoká od osmdesáti centimetrů do tří metrů.

V minulých dnech dělníci odhrnuli ornici a lidé z Novosedel momentálně využívají možnosti pokácet stovky stromů na otop. Hráz totiž povede i přes široký pruh současného lesa. „Na zimu do krbu se dřevo bude hodit,” libuje si například František Šíla, jenž přišel s motorovou pilou.