Sedm tisíc dvě stě osm lidí. Právě tolik neuspokojených žadatelů o zaměstnání evidoval poslední den roku 2009 břeclavský úřad práce. Stále jich přibývá. Zatímco v říjnu bylo uchazečů 5720, v listopadu už 6274. A nyní o dalších 934 víc. Míra nezaměstnanosti tak ještě před novým rokem překročila hrozivých dvanáct procent.

„Stavy snižovaly hlavně firmy působící v zemědělství, stavebnictví a cestovním ruchu. Vrátili se nám také skoro všichni lidé zaměstnaní na veřejně prospěšné práce, kolem dvou set sedmdesáti osob. Přicházejí ale i živnostníci. Nemají zakázky, proto přerušují živnosti a jdou k nám do evidence,“ všiml si ředitel Úřadu práce Břeclav Lubomír Marko.

Problémem však není jen narůstající nezaměstnanost, ale i úbytek volných míst. Z říjnových 273 až na 227 k poslednímu prosincovému dni. „Šanci mají kuchaři, číšníci nebo obchodní zástupci, ovšem jinak je nabídka velmi omezená,“ přiznal smutnou realitu Marko.

„Nějaké nabídky by se možná našly, ale je to většinou daleko, nebo nesplňuji podmínky,“ hodnotil Milan Grandič z Podivína, který si práci hledá necelé čtyři měsíce. Zatím neúspěšně. Coby vyučený malíř natěrač podle svých slov nemá šanci sehnat uplatnění v oboru. „Tak hledám cokoli, co bych zvládl, ale to je zase za málo peněz,“ posteskl si.

Marko ovšem zejména dlouhodoběji nezaměstnaným doporučuje vzít za současné situace prakticky cokoliv. „Radíme uchazečům, že když dostanou jakoukoliv nabídku, aby neváhali. I když třeba není finančně příliš lákavá. Je to ale určitě lepší, než zůstat po pěti měsících na sociálních dávkách,“ je přesvědčený ředitel úřadu práce.

„Ani v lednu to zatím nevypadá dobře. Jen za první týden přišlo kolem šesti set lidí, což je skoro další procento nahoru. Dá se proto předpokládat, že žadatelů o práci ještě přibude. Je možné, že lednová statistika překročí třináct procent, což by byl na Břeclavsku rekordní počet nezaměstnaných,“ nastínil Marko neradostný scénář.

Hodně špatná je zejména situace v zemědělství. „Krize se prohlubuje, situace je horší než kdykoliv předtím. Loňské nízké ceny neumožnily, aby podniky měly na výplaty. A rezervy už žádné nejdou,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory Břeclav Ladislav Sečkář.

Proto podle něj podniky využívají možnosti odložit pracovníky na několik měsíců na úřad práce. „Je to krok ze zoufalství, obraz toho, jak to v zemědělství vypadá,“ míní Sečkář, který z pohledu zemědělců nevidí ani letošní rok vůbec optimisticky.

Pro okresní město je dobrou zprávou alespoň udržení všech asi devíti set padesáti pracovních míst v Gumotexu. který je pro Břeclav a okolí stále největším zaměstnavatelem.

„Žádné výrazné posuny v nejbližší době nepředpokládáme. Nacházíme se v dobré kondici. Na konci roku skončili jen tři nebo čtyři lidé, navíc z důvodu požadované změny kvalifikace, a to je všechno,“ sdělil personální ředitel břeclavského Gumotexu Jaroslav Sedlák

Nezaměstnanost vzrostla v závěru roku 2009 na celé jižní Moravě. Nejhůře jsou na tom okresy Znojmo a Hodonín. Počet lidí bez práce ovšem stoupá i v dříve tradičně nejméně postiženém okrese Brno-venkov a také samotném městě Brně.

Nezaměstnanost na Břeclavsku

říjen 2009    9,59 %
listopad 2009   10,52 %
prosinec 2009   12,08 %