Pro dvě stě padesát zaměstnanců divize autopříslušenství nemá momentálně břeclavský Gumotex v pátek práci. Proto zůstávají doma na sedmdesáti procentech mzdy. Obdobné omezení se nyní dotkne i výroby matrací. Pokud zakázek nepřibude, bude Gumotex muset propouštět.

„První pracovníci už dostali výpověď k poslednímu lednu. K jednatřicátému březnu jich končí asi padesát. Pokud by nepříznivá situace trvala déle, pak bychom zřejmě museli sáhnout k výraznější redukci počtu zaměstnanců,“ připustil vedoucí kanceláře generálního ředittele Gumotexu Josef Horníček.

Největší problémy řeší firma s více než dvanácti sty zaměstnanci v autodivizi. Mohou za to o dvacet procent nižší objednávky. „Od minulého týdne jsme přikročili k omezeným směnám, v pátek nepracujeme. Také ve výrobě matrací na tento režim částečně přecházíme. Tady se to ale zatím týká jen února, od března zakázek zase přibude,“ věří Horníček.

Výroba pro automobilový průmysl, například sedáků nebo slunečních clon, se potýká s vážnějšími problémy. „Páteční odstávky nelze vydržet celý rok. Pokud by produkce nevzrostla, znamenalo by to snížit stavy asi o sto, sto dvacet lidí. Snažíme se je regulovat už nyní, například tím, že pracovní poměry na dobu určitou jsme neobnovovali. Další redukci představují přirozené odchody do důchodů a na mateřské. My ale stále věříme, že se situace obrátí a že to nebude tak dramatické,“ vyjádřil se Horníček.

Opatrným optimistou je také místopředseda odborové organizace Gumotexu Petr Ščuka. „Situace není jednoduchá. Nesmíme si ale dovolit, aby vznikaly zbytečné fámy a panika. Žádné stovky lidí se nepropouští, není to pravda. Do března to vidíme tak na padesát zaměstnancůpotvrdil Ščuka, který popřel, že by odboráři nyní vedli s vedením firmy válku.

„To, že lidi ztratí práci, je samozřejmě problém. My ale vnímáme, že je ekonomická krize. S vedením společnosti jsme v kontaktu a dostáváme včas informace o všech chystaných opatřeních,“ pochvaloval si korektní vztahy.

Zkrátit pracovní týden a nechat zaměstnance v pátek doma přinutil propad objednávek už i břeclavskou společnost Otis Escalators. „Přechod na čtyřdenní pracovní týden plánujeme od tohoto týdne. Už jsme se na tom domluvili s odbory. Lidé budou čerpat staré dovolené a přesčasy, které vznikly při velkém pracovním náporu na konci minulého roku a ještě v lednu. U koho nebude zbytí, použije i letošní dovolenou,“ uvedl ředitel společnosti se zhruba čtyřmi sty zaměstnanci Radek Kadlec.

Jak přiznal, minimálně první polovina roku bude z hlediska výroby podprůměrná. „Propouštění lidí zatím neplánujeme. Děláme všechno pro to, abychom kmenové zaměstnance udrželi. Upravujeme výrobu, domlouváme se s odbory. Do budoucna ale při současné situaci nelze vyloučit nic,“ řekl Kadlec.

JIŘÍ ŠEVČÍK