Zkušební doba je pouze jeden měsíc. Neexistuje minimální plat. Výpověď můžete dostat bez udání důvodů. Všechno se řídí vyjednanou kolektivní smlouvou. To vše se dozvěděli zájemci o práci v Rakousku, kteří ve středu zavítali na seminář rakouských odborů Pro–Ge na břeclavský úřad práce.V Rakousku se totiž od prvního května zcela otevřel Čechům pracovní trh.

„Úřady práce zaznamenávají větší poptávku po informacích o práci v Rakousku. Ale že by následoval velký přesun Čechů za prací za hranice, to ne. V příhraničí přichází v úvahu spíše zemědělství, a tam už naši lidé vesměs pracují,“ prozradila Klára Filipová z projektu Zuwins, který vznikl spoluprací Rakouského odborového svazu s Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Jak dodala, ve specifických oblastech, kde by Rakušané uvítali české odborníky, zatím zájem ze strany Čechů tak velký není. „Sami máme v České republice těchto lidí málo. Rakušané nechtějí moc pracovat v gastronomii, zdravotnictví, jako ošetřovatelé. Problém je ale v tom, že lidé neumí třeba dobře německy a ani větší plat je nenaláká,“ dodala s tím, že nedávno měla případ, kdy o pozici svářeče neměl nikdo zájem, a to přesto, že plat byl oproti Česku čtyřnásobný.

I když neexistuje v Rakousku minimální plat, tak podle Filipové snad není kolektivní smlouva, která by stanovila nižší hranici, než je jeden tisíc euro hrubého. Rakouští zástupci odborů a čeští pracovníci z projektu Zuwins seznámili zájemce se všemi výhodami i úskalími práce v zahraničí.

„V Rakousku je systém kolektivních smluv, které odbory uzavírají se zaměstnavateli pro jednotlivé obory. Smlouva pak stanovuje, na co má zaměstnanec nárok,“ uvedl tajemník rakouského odborového svazu Pro–Ge Alois Karner. Není tedy třeba možné, aby kolektivní smlouva stanovila plat minimálně dva a půl tisíce euro a zaměstnanec pak dostával pouze polovinu.

Seminář přilákal na úřad práce zhruba pět desítek zájemců. „Přišel jsem proto, abych zjistil, jak sehnat práci v Rakousku a co mě čeká. Práci tady sice mám, ale chtěl bych více peněz. I když byl seminář zaměřený hlavně na zemědělství a já pracuji v jiném oboru, moc mi to nevadí. Klidně půjdu i do zemědělství,“ netajil se Pavel Pernica z Břeclavi.

Akce ale přilákala dokonce i slovenské zájemce o práci u sousedů. „Potřebuji si přivydělat, takže jsem si přišla poslechnout konkrétní věci,“ uvedla Alena Ringošová. Veškeré potřebné informace o práci v Rakousku mohou lidé získat například na internetových stránkách www.zuwins.at nebo přímo u odborů na www.proge.at.