Elektrikář David Janča z Břeclavi jezdí do práce jako každý jiný. Zaměstnavatel za něj platí daně a také odvádí sociální i zdravotní pojištění. Přesto má ale Janča smůlu. Pracuje totiž v Rakousku a letos ho čeká nemilá novinka – bude muset vyplnit a odevzdat v Břeclavi daňové přiznání. A zřejmě i zaplatit nějakou tu korunu navíc.

„V pátek jsem o tom slyšel poprvé. Moc se mi to nezdálo, ale jak vidím, asi budu muset na finanční úřad skutečně zajít. Je jasné, že se mi to nelíbí. Po republice nic nechci, nic od ní nedostávám a najednou bych jí měl něco platit. Nechápu proč,“ podivoval se Janča, který u jižních sousedů pracuje už několik let.

Za vším je změna smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem. Souvisí se zavedením superhrubé mzdy v České republice. „Změnil se způsob zdanění z metody vynětí na metodu zápočtu. Proto musí lidé, kteří třeba i jen část loňského roku pracovali v Rakousku, nyní podat danové přiznání. Stejně jako ti, kteří jezdí za prací na Slovensko,“ vysvětlil ředitel Finančního úřadu v Břeclavi Milan Čech.

Jen na Břeclavsku a Mikulovsku se tato změna dotýká desítek, možná spíše stovek lidí. Přesná čísla nezná správa sociálního zabezpečení ani úřad práce. „Nemáme důvod evidovat lidi, kteří jezdí do Rakouska za prací,“ potvrdil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.
O nové povinnosti nemá velká část „rakouských Čechů“ vůbec tušení. „Je pravda, že zatím se přišli informovat jen asi dva lidé. A vyplněné daňové přiznání, pokud vím, nemáme zatím žádné. Nikdo o tom moc neví,“ přiznal Čech.

Jak dodal, pro většinu lidí zaměstnaných v Rakousku bude podání přiznání k dani ze závislé činnosti znamenat povinnost doplatit vzniklý rozdíl. „Je pravdou, že u nás je zdanění v průměru vyšší. Svobodný člověk bez hypotéky a dalších odpočtů bude velmi pravděpodobně doplácet. Má–li ale děti, manželku a třeba hypotéku, může mu naopak vyjít přeplatek. Hodně záleží na výši příjmu a slevách na dani,“ naznačil.

Někteří zaměstnanci jsou ale přesvědčeni, že nic platit nemusejí. „Podle daňového poradce by ten, kdo má příjem jenom v Rakousku, neměl platit nic. Tuto povinnost má jenom ten, kdo má příjem i na české straně,“ namítl muž, který Břeclavský deník Rovnost na problém upozornil. Jeho jméno v redakci známe, ovšem kvůli finančnímu úřadu si ho nepřál zveřejnit.

„Jsme lidé, kteří po státu nic nechtějí. Nechodíme na úřad práce, nemocenskou nám platí rakouská strana. A oni z nás teď chtějí vyrazit jeden měsíční plat. Pro mnohé jsou to desetitisíce,“ zlobil se.

„I pro nás je to složitá situace, reakce nebudou zřejmě příliš vstřícné. Těžko se někomu, kdo normálně pracuje, vysvětluje, že by měl ještě něco doplácet, ale bohužel je to tak,“ odmítl dvojí výklad ředitel finančního úřadu.

Podle něj každý, kdo se bude snažit nové povinnosti vyhnout, riskuje penále. „Vždycky se dá domluvit. Třeba na splátkách,“ řekl.