Téměř o jedno procento se za poslední měsíc snížila nezaměstnanost na Břeclavsku. Z původních 12,4 procent klesla na rekordních 11,3 a je velká pravděpodobnost, že to zdaleka není konečné číslo. Výraznou měrou se na tomto stavu podle Vlastimila Slezáka z Kontaktního pracoviště Úřadu práce České republiky v Břeclavi, který má na starosti trh práce, podepsalo zemědělství, stavebnictví a strojírenství.

„K pátému dubnu se na našem úřadě nově zaevidovalo 629 lidí. Umístit se nám naopak podařilo 890 uchazečů. To je hodně zajímavé číslo. Většina lidí našla práci ve strojírenství, stavebnictví nebo zemědělství. To jsou také tři nejvýznamnější odvětví, které nějakým způsobem ovlivňují vývoj pracovního trhu,“ uvedl Slezák s tím, že ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce je letošní číslo zhruba o procento nižší.

„Předpokládám, že i v následujících měsících se bude nezaměstnanost na Břeclavsku snižovat. Ne však mílovými kroky. Podle mého by se mohlo o něco více začít nabírat ve stavebnictví. Ve hře jsou také družstva, i tam by se mohli lidé uchytit. Pokud by nám přišly prostředky na veřejně prospěšné práce, tak si myslím, že by na tyto práce nastoupilo až sto padesát lidí. Zatím však neznáme přesný termín,“ krčil rameny Slezák.

Ten také vysvětlil, jakou měrou se podle něj společnosti podílejí na snížení nezaměstnanosti.

„Strojírenské firmy si zkvalitňují pracovníky. Je to vidět na tom, že tři propustí a následně čtyři naberou. Drží se tak v kladných číslech, která mají stoupající tendenci. Ve stavařině pociťujeme také nárůst pracovníků. Ale jde spíš o jednotlivce,“ vyjmenoval.

Zemědělci hlásí nárůst

Nejdůležitějším sezonním zaměstnavatelem jsou podle jeho slov zemědělské podniky. „V nich dochází každým rokem k velkému nárůstu pracovníků. Není výjimkou, že přibírají i patnáct dvacet lidí. Ale to jsou vesměs ti, které podnik na konci roku propustil, protože pro ně neměl práci,“ poznamenal Slezák.

Příkladem takovéto společnosti je například Zemědělské družstvo Bulhary. „Přijali jsme asi dvacítku lidí. Další však nabírat nehodláme. Pokud to srovnám s loňským rokem, nijak zvlášť se jejich počet nezměnil. Přijímali jsme jich tehdy zhruba stejné množství,“ řekl předseda bulharského družstva Antonín Osička.

Na Břeclavsku působí však také zemědělské podniky, které problém s nabíráním pracovníku na jaře neřeší. Zaměstnance totiž po sezoně na pracovní úřad vůbec neposílají. Tím pádem ani nemají důvod lidi přijímat.

„Jsme na stavu, který nám vyhovuje. Žádné významné zvyšování nebude. Možná, že někoho vezmeme, ale to by bylo skutečně v řádech několika pracovníků,“ sdělil ředitel velkoněmčičského zemědělského družstva Zemos Roman Liška.

„Domnívám se, že se situace na trhu práce bude jen zlepšovat. Firmy už vidí v prognózách a plánování mnohem dál, než jak tomu bylo před rokem, dvěma. Jsem v tomhle optimistou,“ usmíval se Slezák.