Stejně jako řada lidí z jihu Moravy i ona alespoň jednou do měsíce zajíždí na nákup do nedalekého Poysdorfu. „Proč tam jezdím nakupovat? To je jednoduché. Poměr kvalita a cena je nesrovnatelný s námi. Potraviny, ale vůbec i ostatní zboží, jako třeba prací prášky nebo věci do myčky, jsou tam daleko levnější. A dokonce i ty nejlevnější, základní řada z řetězce Hofer, je výrazně kvalitnější než u nás v Česku,“ domnívá se sympatická máma.
Zvyklost nakupovat v Rakousku si s sebou nese už od dětství. „S rodiči jsme tam jezdívali vždycky. V podstatě už od revoluce. Vybrané věci se vždycky pořizovaly v Rakousku. Například právě prací prášky,“ vzpomíná žena.
Protože nerada nakupuje, snaží se pořídit většinu zboží naráz zhruba jednou do měsíce. „Jezdíme především do příhraničí, tedy v našem případě do nejbližšího většího městečka, do Poysdorfu. Nemůžu říct, že bych preferovala nějaký konkrétní řetězec. Dobře nakoupit se dá jak v Intersparu, tak i v Bille nebo v Hoferu,“ zmiňuje Nová.
Kupuje mouku, ovoce i plnotučné mléko
Jak podotýká, rozhodně nikdy nezapomene pořídit mouku, tablety do myčky, prací prášky, ovoce, zeleninu, nebo třeba plnotučné mléko. „Synovi chutná více mléko z Rakouska, tak mu ho kupuji tam. Pokaždé beru i mrkev. Kvůli chuti. Když kousnu do té z Rakouska, je sladká, příjemná a dobrá. Mkrve, které prodávají řetězce v tuzemsku, nemají chuť vůbec žádnou nebo zvláštní,“ srovnává žena.
Přiznává, že zrovna ovoce a zelenina možná vyjdou v alpské zemi o něco dráž. „V tomto případě se ale na cenu nedívám. Ani jsem nikdy nesrovnávala, zda vyjde u nás nákup levněji nebo ne. Podle mě to ani srovnat nelze. Když jsem nakupovala v Polsku, očividně bylo vše o čtvrtinu levnější než u nás. O Rakousku to ale takhle říci nelze. Možná je něco jen lehce levnější, ale zato výrazně kvalitnější,“ stojí si za svým názorem a zkušeností.
Podobně jako jiní Jihomoravané i ona tvrdí, že výrazně kvalitnější a cenově přijatelnější je v Rakousku například krmivo pro domácí mazlíčky.
„Měli jsme andulku, kupovali jsme jí takové ptačí tyčinky. Ty, co jsme pořídili v Česku, ležely třeba měsíc, než si jich vůbec všimla. Když jsme tutéž značku koupili v Německu nebo Rakousku, byly v mžiku pryč. Byly přitom úplně stejné. Jen na zadní straně obalu bylo u těch českých napsané, že jsou vyrobené v Evropské unii. U těch z Rakouska stála ale země původu Rakousko,“ vypráví Nová, která u jižních sousedů pořizuje třeba i krmivo pro svoje kočky.
Nejen potraviny se ale podle ní vyplatí v Rakousku pořídit. „Já si tam třeba kupuji punčochy. V balení jsou dvoje, stojí dvě eura a opravdu vydrží. Synovi jsem dokonce v řetězci Hofer kupovala boty. Nebo jídlonosiče. Stejně tak se ale hodí vyjet za hranice i pro značkové oblečení. To je tam opravdu výrazně levnější než u nás,“ radí žena, která v alpské zemi platí výhradně platební kartou.