Pomůže jen zázrak. To tvrdil už na konci loňského roku šéf společnosti Jave Velké Němčice Josef Hrouzek. Ta se zabývala právě velkovýkrmem vepřů a chovem jatečních prasat. Zázrak se nekonal, prasata ve Velkých Němčicích už skončila, stejně jako v dalších podnicích na Břeclavsku.
Zatímco až do loňského roku se farmáři snažili „jen“ omezovat produkci vepřového masa, řada firem teď s chovem prasat skončila definitivně. Obdobná situace je v celé republice, a tak namísto domácí domácího vepřového, na které jsme byli po staletí zvyklí, budeme na pultech obchodních řetězců nacházet asi především maso z dovozu.
Rána pro venkov
„Není dobře, když budeme závislí na dovozech masa ze zahraničí. Navíc tato situace poškodí vesnici. Využití venkovského prostoru dostane další ránu, což nevidím jako prospěšné,“ konstatoval senátor a současně předseda Zemědělského družstva v Sedleci Jan Hajda.
Sedlecké družstvo s produkcí prasat skončilo už pře třemi lety. „Za chovatele prasat jsem dlouho bojoval. Loni jsem se zúčastnil i demonstrace před ministerstvem zemědělství v Praze, ale postoj ministra nás vyloženě zklamal. Vznesli jsme určité požadavky a budeme bojovat dál,“ nevzdává se Hajda.
„Pokud jde o chovy prasat, přežily jen velké firmy, které investovaly do provozu a reprodukce. Tyto podniky snad čeká lepší budoucnost. Ceny vepřového se konečně daly do pohybu směrem nahoru, dosud byly pro farmáře likvidační,“ uvedl jednatel Statku Pohořelice Zdeněk Koubek, který je současně předsedou Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů.
Vytýká však státu jeho postoj. „Všude jinde v Evropě se hledají různé formy pomoci chovatelům, třeba i skryté. U nás prostě na pomoc státu spoléhat nemůžeme,“ posteskl si Koubek. Ostatně také Statek Pohořelice již s prasaty skončil, a to před pěti lety.
O poklesu prasat na Břeclavsku hovoří jasně i čísla ze statistiky. Zatímco v roce 1989 bylo na Břeclavsku ještě asi sto jedna tisíc prasat a v roce 1993 dokonce sto deset tisíc kusů, dnes je jich asi o dvě třetiny méně.
Propad neskončil
„K výraznému poklesu došlo zejména v posledních dvou letech. Odhaduji, že tento trend bude ještě nějaký čas pokračovat vlivem cenové politiky v rámci Evropské unie. Vývoz prasat je nyní vlivem kurzu dolaru a eura vůči koruně zase nevýhodný, takže se to nevyplácí. Náklady rostou, výkupní ceny jsou nízké. Narodí se vám sele a už ztratíte šest set korun, prodáte hotové prase, ztratíte tisíc korun,“ popisuje neradostnou situaci chovatelů ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.
„Zatímco dříve měla Česká republika u vepřového masa dvacetiprocentní přebytek, letos budeme asi třicet procent vepřového dovážet. A tento stav bude zřejmě pokračovat,“ míní Sečkář.
Chov prasat tvoří v České republice asi dvanáct procent hrubé zemědělské produkce. Likvidace chovů znamená většinou trvalý odchod ošetřovatelského personálu mimo oblast zemědělství. Znamená také přímé ohrožení firem zpracovatelského průmyslu s třemi tisíci pracovních míst v jatečním průmyslu.
PETR HYNEK